29,5 milyonluk kimyasal yatırım...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Geçtiğimiz günlerde Gemlik Körfez’de çıkan bir haber ile ilçemizde faaliyette bulunan Marmara Kimya Sanayi işletmesinin 29,5 milyonluk bir kimyasal üretim tesisi haberini yaptıktan sonra Belediye Başkanlığının, ardından siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının dikkatini çekmiştim.
Bu haber ve köşe yazım kimseyi ilgilendirmediği kanısındayım.      
Marmara Kimya Entegre Sanayi, ilçemizde 1976 yılında kurulmuş eski bir firmadır.
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Topbaş ailesi nin büyük sermayesini oluşturan kuruluşun icra kurulunda M. Muhammed Topbaş, (Başkan/CEO), A.Ömer Topbaş, (Bşk.Vekili), Metin Uysal (icra kurulu üyesi/COO), Mustafa Akyürek (İcra kurulu üyesi /CPPO) olarak görülmektedir.
Marmara Kimya, kimyasal üretim yapan bir işletmedir.
Boya sanayi, reçine ham maddesi, tutkal gibi ürünler üretmektedir.
1988’de başladığı Pentaeritritol üretiminden sonra dünyada, konusundaki önde üreticiler arasına girmiş, 105 bin metrekarelik açık, 17 bin 150 metrekarelik kapalı alanda üretim yapılmaktadır.
Bir polihidrik alkol olan Pentaeritirtol, bo ya ve vernik imalatlarında kullanılan reçine lerin üretiminde ve Alkid ve poliüretan reçine lerinin, rosin esterlerinin, sentetik yağlayıcı lar & plastikleştiricilerinin, sentetik kuruyan yağların, plastik stabilizörlerinin, yüzey aktif maddelerin, kozmetik maddelerin, yangın geciktiricilerinin, olefin anti-oksitleyicilerinin ve pentaeritritol türevlerinin üretiminde hammadde olarak kullanılır.
Bu madde dünyaya satılmaktadır.
Bunları geçlim.
Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Marmara Kimya’nın 29.5 milyon dolarlık bir ek kimyasal yatırımı yapacağını duyurmuş tuk.
Bunun için ÇED raporu alacaktı.
Gemlik’teki yerel gazetelerde ilanı yapılmadığı için, kimse bu konuda bilgi sahibi olamadı.
Belediye de kulağı üzerine yattı.
Oysa, Gemlik Gübre Sanayiinde yapılacak olan Triplexs gübre tesisi ve kimyasal depolama tesislerinin kurulması için 1/5000 ölçekli imar planlarında değişiklik yaptırılmış, Gemlik sınırlarında hiçbir şekilde, yanıcı, yakıcı, harlayıcı vb. gibi kimyasalların üretilmesinin yasak olduğu için taraf olmuştu.
Hatta, 145 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi’nde yapılan ÇED toplantısına, sivil toplum kuruluşları TOBB Bursa Kimya Mühendisleri Odası Başkanı, Belediye yetkilileri Çevre kuruluş ları, CHP ve MHP temsilcileri katılmış, kıya metler kopmuştu.
Geçtiğimiz günlerde Marmara Kimya’nın ÇED toplantısının nerede yapıldığını Bursa Çevre İl Müdürü Ahmet Bey’e sordum.
Kaymakamlığa yazı yazıldığını ve ilanın Kaymakamlıkça duyurulduğunu ve toplan tının Gemlik’te yapıldığını söyledi.
Nerede yapıldığını öğrenemedim.
Dosyanın Bakanlığa gittiğini öğrendim.
Bu konuyu yeniden gündeme getiriyorum.
Sanayicinin yatırım yapmasına karşı olan biri değilim. Ancak, 1/5000 ölçekli planların dip notuna eklenen yukarıda söylediğim kimyasalların üretimin yapılması, depolaması yasaksa, bu nasıl bir iştir.
Neden kimsenin bu konuda sesi çıkmadı merak ediyorum.
29.5 milyon liralık yatırım ile deniz denir deşarjı, formik asit, sodyum hidrosülfit, sodyum sülfit, sodyum metasülfit, sülfirik asit  üretilecek!
Bunlar önemli kimyasallar değil mi?
Çarşamba günü toplanacak Belediye Meclisine bu konu getirilmeli. Belediyenin ne gibi girişimleri olduğu açıklanmalı.
Gemlik, bu konuda açıklama bekliyor. 
Düzeltme:
Cuma günkü “Tarihi bir belge” adlı yazımda, eski Belediye Başkanlarından Danis Ekim’in Belediye Başkanlığı dönemini 1949-1950 yılları olarak belirtmiştim. Bunu Gemlik Belediyesi internet sayfasından almıştım... Ancak, Daniş Ekim’in oğlu Teoman Ekim, babasının 1946-1950 yılları arasında Belediye Başkanlığı yaptığını söyledi. Düzeltirim.Diğer Yazıları