“KİTAPLARIN GÜCÜ VE OKUMANIN BEDELİ”

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

Neden böyle bir kitap yazma gereği duydum? Amacım neydi? Bu sorulara kitabın giriş bölümünden küçük bir alıntıyla yanıt vermek en güzeli. Böylelikle kitabın içeriği hakkında da bilgi edinmiş olacaksınız.

 “Kitaplar oldum olası düşündürmüştür beni; fakat kitaplar hakkında böylesine uzun soluklu bir yazı yazmayı aklımdan bile geçirmemiştim. Nedendir bilmem, kendimi birdenbire konunun içinde buluverdim.

Böylesine geniş kapsamlı bir konuda araştırma yapıp yazı yazmak gerçekten cesaret isteyen bir iş. Yazılacak, söylenecek o kadar çok söz var ki… Konunun hangi yönlerini alıp işleyeceksiniz? Varsayalım düşündüğünüz, aklınıza gelen her şeyi yazdınız, tamam mı? Hayır!

Kitaplar ve okumayla ilgili sayfalarca yazı yazabilir, bu konuları farklı boyutlarıyla ele alarak da işleyebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, çalışmalarınızın yine de pek çok eksiği olacaktır. Bu gerçeği ben peşinen kabul ediyorum.

Çalışmamda “Niçin kitaplar, yaşamımızda ve eğitimde kitaplara ne kadar yer veriyoruz, çocuklara okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır, toplum olarak okuma alışkanlığımız var mı, kitaba ve yazarına uygulanan bu baskı ve yasaklar neden, niçin okumuyoruz?” sorularına yanıtlar aramaya çalıştım. Bunu yaparken birtakım belgelere bazen de istatistik rakamlara başvurdum. Niyetim sayısal verilere az yer vermekti; ancak bu konuda pek başarılı oldum diyemem.

Anlattıklarım bilinmeyen şeyler değildi, bir bakıma bu konuda yazılmış ve söylenmiş olanları bir araya getirmek ve bunlara kendi düşüncelerimi de katarak ortaya bir ürün çıkarmaktı. Bütün cesaretimi toplayıp sorumluluk gerektiren bu işe giriştim. Yazdıklarım inceleme, araştırma olduğu kadar aynı zamanda bir anı, bir öykü, bir deneme özelliğinde. Bunları yazarken okuyucunun, sıkılmadan okumasını düşledim.

Amacım, şimdiye dek yapılanlara küçücük de olsa bir katkı sunmak, çocukların, gençlerin ve halkın daha çok kitap okumasını sağlamak, onları kitap okumaya özendirmek ve bu konuda desteklemekti.

Bu çalışmayı yaparken birçok edebiyatçının, bilim insanı ve sanatçının düşüncelerinden yararlanıp onlardan alıntılar yaptım. Seçkin kişilerin anılarından ve kendi anılarımdan örnekler sundum. Amacım konuyu daha renkli ve daha çekici hale getirmekti.

Toplum olarak okuma alışkanlığımızın olmaması önemli bir sorun. Yıllardır varlığını sürdüren ve kanayan bir yara haline gelen bu soruna güncellik kazandırmanın yararlı olacağını düşündüm. Bunları yazarken bu önemli sorun yeniden tartışılır umuduna kapıldım. Genç yaşlı, herkes bu konuda konuşsun, bu konuyu tartışsın diye çalışmaya giriştim. Bu yolda bir şeyler yapabilmişsem ne mutlu bana…”

Kitabın hazırlık aşamasında birçok arkadaşım çalışmalarımı destekledi.Bu süreçte pek çok kaynaktan yararlandım ve alıntılar yaptım. Meslek yaşamımdaki bilgileri, birikimleri ve anılarımı da katarak 350 sayfalık bir eser ortaya çıkardım. Öncelikle eğitimcilerin, anne-babaların ve sonra kitap sevenlerin mutlaka okuması gerekli bir kitap… Herkes çapı oranında yararlanacaktır. Bu kitapta kafanızda sizi meşgul eden birçok soruna yanıt bulacaksınız. Kitap yakında satışa sunulacaktır. Ederi 20 lira. erhan.izgi@hotmail.com0 535 565 52 06 Bol kitaplı günler dileğiyle…Diğer Yazıları