Valinin ziyareti ve Adnan Bıyıklı

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

Dün ilçemizde hareketli dakikalar yaşandı.
Bursa Valisi Yakup Canbolat ilçemi ze gelerek, bir dizi ziyaretler gerçekleş tirdi.
Önce Kaymakamlığı ziyaret ederek, Kaymakam Gürbüz Karakuş ve Daire Müdürleriyle buluşan Vali Canbolat, ilçemizde kurulması düşünülen Gemlik Üniversitesi için; “Gemlik’e butik bir üniversite çok yakışır” dedi.
Sayın Vali’nin Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki ziyaretinde yaptığı açıkla mada, Hukuk Fakültesi ile ilgili sözleri ise bizleri üzdü.

Vali Yakup Canbolat göreve başla dıktan sonra Hukuk Fakültesi öğrenci lerinin ziyaret ederek, Gemlik’te mutlu olmadıklarını anlattıklarını söylediktensonra, “Bence de Hukuk Fakültesi’nin Gemlik’te olması doğru değil” dedi.
Anlaşılan o ki, önce Hukuk Fakültesi eski dekanı, ardından kışkırttığı hukuk öğrencileri, daha sonra şimdiki Ulu dağ Üniversitesi’nin Rektörüne yeni Valimiz Hukuk Fakültesi’nin Gemlik’te olmasını istemeyenler grubuna geçti.
Büyük olasılıkla Gemlik’ten giden hukuk öğrencilerini dinlemesi, bu düşüncede olmasını etkiledi. Rektörün de bunda etkisi olduğunu düşünüyo rum.
Her ne olursa olsun, Uludağ Üniversitesi zamanında Gemlik’te açılacak okullar arasına Hukuk Fakültesi’ni de koymuş, bu konuda rahmetli Asım Kocabıyık’ta mali desteği ile okul yap mıştı.
Bu okulu yaptıran Asım Kocabıyık, okulun her türlü masrafları için Borusan Eğitim ve Kültür Vakfını da görev lendirmiş, adeta vasiyet etmişti.
Bugün Gemlik Kampüsü’nde yeterli ödenek koymayan ve gelişmesini önle yen Gemlikliler veya Borusan Vakfı değil, Uludağ Üniversitesi’nin başında bulunan kafalardır.
Hukuk Fakültesi tabiiki saygın fakülteler asında yer almaktadır. Ancak, yıl lardır buraya yeterli öğretim kadrosu nu bulamayan Uludağ Üniversitesi, öğ renciler için ihtiyaçları olan sosyal do nanımları da yerine getirmemektedir.
Öğrenciler neden Bursa kampüsü nü istiyor? Burada sosyal hayatın daha canlı olduğunu düşündüklerin den mi? Oysa kampüs içinde onların beklediği sosyal donatılar yok diye mi?
Ancak çevrelerindeki yerleşim yerlerinde, yani Görükle de var.
Bunun için Gemliklilere yine görev düşüyor. Hukuk Fakültemize sahip çıkalım. Eksiklikleri varsa tamamlaya lım. Öğrencilere de sahip çıkalım. Sorunlarına eğilelim.
ADNAN BIYIKLI OLAYI
İyi Parti’nin Gemlik’te aday çıkara maması kararı üzerine partisinden istifa eden, sonra da gidip Saadet Partisi ile görüşmeler yapan Dr. Adnan Bıyıklı kendisini sevenleri şaşırttı. 
Bıyıklı, ‘Ben, belediye başkan adayı olacağım’diye parti, parti dolaşarak, sonunda yine bir partiden aday oldu. 
Bu kez adaylık garanti.
Bıyıklı’yı çağıran Saadet Partililer oldu, ama kararı veren de kendisi oldu.
Şimdi ne olacak? Saadet Partisi Adnan Bıyıklı ile şahlanacak mı? 
Bunu iyi araştırdılar mı?  
Şahlanacağına kimse inanmıyor.
Bıyıklı’nın beklediğini bulması zor ama bunu yaşayarak görecek. 
Bazı şeyler yaşanarak öğreniliyor.Diğer Yazıları