Araplar Kuzey Planları bölgesinde 1500 konut yapmak istiyor

Araplar Kuzey Planları bölgesinde 1500 konut yapmak istiyor

8 yıl aradan sonra onaylanan ilçemizin Küçük Kumla yönünde imara açılmasını sağlayan Kuzey Planlarının Bursa Büyükşehir Belediyesince emsal artışların 
1.20 ye yükseltilmesiyle bölgede arap işadam ları bin 500 dairelik konut yapmak için yer sahipleriyle görüşmek için Gemlik’e geldiler. 
Geçtiğimiz günlerde  Ramada Otel de yapılan tanıtım toplantısına, Manastır Belde Sitesi üzerlerinde 130 dönümlük arazide, yaklaşık 80 malikin arsasına,  bin 500 konut yapmak isteyen Kuveyt Mısır ortaklıklı işadamları, aracı 6 emlakçının organizatörlüğü ile konutların yapılacağı bölgedeki arsaları bulunan hak sahipleriyle biraraya geldiler. 
Firmanın arap tercümanlar aracılığı ile tanıtımının yapıldığı toplantıda, Cemal Elşati adlı işadamı nın dünyanın değişik ülkelerinde inşaat ve farklı sektörlerde iş yaptığı, Bursa ve Gemlik’i tanıdığı için yapılacak konutların mal sahiplerine ayrıca yüzde 25’inin Türkiye’de istekli olanlara, kalanları nın ise arap dünyası ile Afrika’daki elit alıcılara pazarlanaca ğını söylediler. 
Urfa da Valilik izniyle Vakıflar aracılığıyla muhtaç yetimlere destek olduğunu söyleyen Cemal Elşati, İstanbul’da lokum fabrikası bulunduğunu, Singapur, Romanya gibi birçok ülkede otel, konut ve sanayi yaptığını, ithalat ve ihracat işleriyle uğ raştıklarını söyledi.
Elşati, Mısırlı ortağı, avukatları, mimarları ve muhasebecisiyle katıldığı toplantının amacının yer sahipleriyle tanışmak ve ne yapmak ıstedikleri anlatmak için bu luştuklarını söyledi. Tanıtımdan sonra yer sahipleri firma ilgilile rine çeşitli sorular sordular. “Neden Gemlik’i seçtiniz, İstanbul Bursa gibi kentlerde konut ların fiyatları Gemlik’ten çok yüksek, milyon dolarlara satılıyor.” sorusuna Elşati, “Gemlik’i sevdim. Bursa’ya gelip giderken uğru yordum. Belediye başkanıyla görüş tüm. Gemlik güzel bir yer. Büyükşe hir lere yakın ve denizi var.” dedi.
Bir başka soruda, “Yolların kalkıp kalkmayacağı soruldu” buna da kalkmayacağı, ada bazında bin 500 konut yapılacağı belirtildi.
“Konutları kaç yılda bitireceksiniz” soru suna ise, “Etap etap yapacağız. En fazla 10 yılda bitireceğiz. İnşaatlara alttan başlamayı düşünüyoruz. Alta yapılan inşaatlardan arazi sahiplerine daire vereceğiz. Satıldıkça dairelerin yapımını hızlandıracağız “ şeklinde yanıt geldi. Toplantı bir saat sürdü. Arap müteahhitler 1.20 emsale göre yeni projeler ile yeniden buluşmak üzere Gemlik’ten ayrıldılar.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.