NAKLİYECİLERDEN BÜYÜK UYARI

NAKLİYECİLERDEN BÜYÜK UYARI

Gemlikli nakliyeciler sorunları giderilmediğinde eylem yapacaklar

NAKLİYECİLERDEN BÜYÜK UYARI

Gemlik Serbest Bölge ve limanlarda nakliyecilik yapan firma ve kooperatif yöneticileri, kendilerine iş veren büyük firmaların taşıma fiyatlarını aşağıya çekmesine ve taleplerine kulaklarını kapamalarına karşı sorunların çözülmediğinde eylem yapacaklarını söylediler.

Dün, Gemlik Nakliyeciler Derneği’nin Serbest Bölge yolundaki merkezinde basın toplantısı düzenleyen basın toplantısına AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, S.S. Gemlik Nakliyeciler Derneği Başkanı Ercüment Talay, S.S. 145 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İsmail Kardoruk, S.S. 66 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hasan Ayyıldız, Gemlit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, CHP İlçe Başkanı Cemil Acar, MHP İlçe Başkanı  Mehmet Emin  Özcanbaz, İYİ Parti İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz, Nakliyeciler Derneği Kurucu üyeleri Faruk Güzel, Osman Onsekiz, Osman Sertkaya ve bazı nakliyeciler katıldılar.

145 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İsmail Kardoruk’un okuduğu basın bildirisinde; sektörün ve bölge nakliyecilerinin uzun zamandır yaşadığı sorunlar hakkında bilgi vermek ve sektördeki piyasa kurallarını belirleyici ve sektörü sıkıntıya sokan küresel ve finansal güçlerle mücadele edemedikleri için paydaşları uyarma ve bilgilendirme toplantısı düzenlemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Kardoruk şöyle devam etti:

 

 

“Bugün burada yapmak zorunda kaldığımız uyarı ve bilgilendirme öncesinde bizler bölge nakliyecileri olarak bu sıkıntılarımıza sebep olan ilgililerle her türlü süreci denedik. En alt düzeyden en üst düzeye kadar bizlere bu sıkıntıları yaşatan ilgililerle görüşmeler yaptık. Bu sürece Bursa Milletvekilimiz Sayın Zafer Işık, Gemlik Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Uğur Sertaslan ve Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Paşa Ağdemir Beyler de şahit oldular ve Bu toplantıların bazılarına bizzat katıldılar.

Bütün bunların ışığında bugün burada olmamıza sebep olan konumuza gelince: Bölgemizde faaliyet gösteren Ekip, Ekipman konteyner ve finansal olarak küresel bir güç olan aynı zamanda bu gücünü kullanarak haksız rekabet şartlarında bizleri ticaretimizi yapamaz hale getiren firmalara bir uyarıdır.

Ancak maalesef konuyla ilgili en ufak bir ilerleme sağlayamadık. Hatta sıkıntılarımız her geçen gün artarak devam etti.

Gemlik Bölgesi Türkiye’nin en önemli ihracat ve ithalat kapılarından biridir. 2019 yılı itibariyle Gemlik limanlarından yapılan ihracat rakamı 11,269,219,971 dolardır. İthalat rakamı 6,785,808,560 dolardır. Yine 2020 itibariyle şu ana kadarki ihracat 4,375,548,487 dolar, ,ithalat rakamı ise 3,054,349,933 dolara ulaşmıştır.

5000 KİŞİYE EKMEK KAPISIYIZ

Bizler bu ticaretin gerçekleşmesindeki tedarik zincirinin önemli bir halkasıyız. Gemlik nakliyeciler birliği olarak Bölgemizde kayıtlı ekip ve ekipman bilgilerimiz şöyledir. Yaklaşık 1000 çekici tır ekipman ve makinaları ile 1400 çalışan kadrosu ile birlikte, dört kişilik çekirdek bir aile olarak baktığımızda 5000 kişiye varan istihdam ekmek kapısı olan değerlendirmek doğru yerinde olacaktır.

Belirtmek isteriz ki Tüm Dünya’nın ve Ülkemizin de yaşadığı pandemi döneminde nakliye sektörünün önemi bir daha anlaşılmıştır. Şüphesiz sağlık sektörünü en üste yerleştireceğimiz fedakârlıklar arasında bizlerde aralıksız hizmet vermeye devam ettik. Sektördeki birçok birim evlerinden hizmet vermeye devam ederken biz hep sahada ve yollardaydık.

Bütün bunların ışığında Bugün burada olmamıza sebep olan konumuza gelince: Bölgemizde faaliyet gösteren Ekip, Ekipman konteyner ve finansal olarak küresel bir güç olan aynı zamanda bu gücünü kullanarak haksız rekabet şartlarında bizleri ticaretimizi yapamaz hale getiren firmalara bir uyarıdır.

8. Bu güçler ellerindeki tüm imkânları kullanarak istedikleri gibi piyasa şartlarını oluşturup bizleri iş yapamaz hale getirmektedirler. Şirketlerini ve yan iştiraklarını Gemilerini Limanlarını konteynerlerini maddi güçlerini kullanarak tüm işleri kendi bünyelerinde toplayıp, tek güç olma ve bizleri de sadece onlara hizmet veren taşeronlar haline getirmek istemektedirler. Ellerindeki imkânlardan bizlerinde faydalanması taleplerimize müşterilerimizi onlara devretmek karşılığını aldık.

Bizlerin buna müsaade etmemiz asla mümkün değildir. Buradan bu güçleri uyarırken bundan sonraki atacağımız adımlarla ilgili Devlet büyüklerimizi ve bölge insanımızı yanımızda görmek en büyük arzumuzdur. Ayrıca şu anda hizmet verdiğimiz firmalarında bizleri anlayışla karşılayacağını ümit ederek onları da bu haklı olduğumuzu düşündüğümüz bu konuda yanımızda görmek isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

IŞIK,   “NAKLİYECİLER ÜZERİNDE GÜÇ OLMAK İSTİYORLAR”

Bursa Milletvekili Zafer Işık ise konuşmasında, Gemlikli nakliyecilere desteğinin tam olduğunu,  8 aydır küresel nakliye firmalar ile uğraştıklarını, belirterek; ”Bunlar Gemlik’te nakliye firmalarının üzerinde güç olmak istiyorlar. İdareden ziyade kendi şirketlerini idare etmekten çok Gemlik’teki nakliye sektörünü idare etmek istiyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Dernek yönetimi nazik bir şekilde açıklamalarını yapılar. Biz de bunun takipçisi olacağız. İnşallah karşımızdaki nakliye şirketi veya şirketler, nakliyecilerimizin gerçeklerini görerek, Gemlik’in gerçeklerini de görerek, bizim de sesimizi duyarak işleri makul bir seviyeye getirirler. Arzumuz temennimiz budur.” dedi.

Zafer Işık, 3 gücü elinde bulundurduğunu, bunlardan Deniz Taşımacılığı, Acentecilik ve kara nakliyeciliği olduğunu söyledi.

Işık, “bu firmaların ellerinde tuttukları 3 güçten kara taşımacılığını taşeron firmalara yaptırdıkları için bunu gözden çıkararak fiyat kırarak taşımacılık yapan esnafı zor duruma soktuklarını söyledi.

Kendileriyle Belediye Başkanı ve Ticaret ve sanayi Odası Başkanı ile birlikte ziyarete giderek sektörün sorunlarını anlattık. Bunların giderilmesini istedik ancak yanlarında arkamı sıvadılar ve bizi yolcu ettikten sonra bildiklerini yaptılar. Hiçbir ilerleme kaydedemedik.” dedi.

SERTASLAN “SORUNLARI ANLATTIK AMA BİRŞEY DEĞİŞMEDİ”

Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da firmanın merkezine giderek yöneticilerle görüştüklerini, sorunları aktardıklarını ancak hiçbir şeyin değişmediğini, nakliyecilerin sıkıntı günler geçirdiklerini. Biz belediye olarak nakliyeci esnafımızın yanındayız.” dedi.

GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Ağdemir de konuşmasında “Gemlikli nakliyecilerinin her zaman yanında olduk olmaya devam edeceğiz. Sorunlarını firma yetkililerine anlattık ama geçen zamanda bir şey değişmedi.

Gemlikli nakliyeciler, bundan sonra olacakları firmaların takınacağı tavırların belirleyeceğini, ona göre eylem kararı yol çizeceklerini söylediler.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.