BAŞKAN SERTASLAN TELE 1’İN KONUĞU OLDU

BAŞKAN SERTASLAN TELE 1’İN KONUĞU OLDU

Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Ulusal Televizyon kanallarından  TELE 1 de “Yerel Yaşam” adlı programın yapımcısı Merve Boğazkesen’in konuğu oldu.
Geçtiğimiz cumartesi günü TELE 1 deki programa katılan Sertaslan, kendisine nasılsınız sorusuna “Türkiye gibiyim demek en doğrusu olur. Olağanüstü bir dö nemden geçiyo ruz. Şükür sağlığı mızda bir sorunu muz yok bütün yurttaşlarım gibi tedirginiz. Önlem almaya çalışıyoruz. Biraz daha rahat yaşasın Gemlikliler diye” diye konuşmasına başladı. Sertas lan, okulların kapatılmasını ibadethanelerinin kapatılmasını, 65 yaş üzeri vatandaşlara bütün ikazlara karşın sokağa çıkmalarını izlediklerini, yasak olmasa da sokağa çıkılmamasını istediklerini belli bir grubun çıktığını belirterek kendisine yönetilen “Gemlik’te nasıl önlemler aldınız sorusunu şöyle yanıtladı.”
“En yüksek seviyede dikkat en yüksek seviyede bireysel temizlik ve en yüksek seviyede sosyal kısıtlılık denen harekete uyulma sı lazım. Aksi takdirde çok kolay yeneme yeceğiz bu hasta lığı hiç kimsede bize bir şey olmaz Türkiye bunu hafif sıyrıklarla atlatırız diyemez. İtalya örneği önümüzde bize çok benzeyen bir yapısı var aslında. İnsan kaynağı, popülas yon olarak bize benzeyen bir yapısı var. Neler olduğunu görüyo ruz, ne olur biraz daha dikkatli olunsun.” dedi.
Sertaslan, 12 Martta Türkiye’nin otomobilinin top lantısının Gemlik te yapılacağı sırada toplantının ertendiğini, daha kritik bir süreç girildiğini bundan virüsün ciddi bir olay olduğunu düşünerek marketleri dolaşıp fiyat etiketlerinin kontrollerini yaptırdığını, bunun bir istismar konusu olabileceğini düşünerek okullara ve ibadethanelerin temizliğini ve ilaçlamasını yaptırdıklarını, çocuk bahçeleri, spor alanlarının, kent içi toplu taşıma araçlarını dezenfekte ettir diklerini belirte rek, şöyle konuştu:
“Bütün bunların tek başına hiçbir anlamı yok. Yurttaş kesinlikle kendi tedbirini almak zorunda. Bunu bilsin. Belediyeler bolca sokakları sabunlu suyla yıkıyor ama bence işe yaraya cağını düşünmü yorum. Yıkandık tan 5 dakika sonra aynı alan mikropla buluşa bilir. Dolayısıyla herkes çok dikkatli olmak zorunda. Ama 
bu bana bulaşmaz demekten vazgeç mek zorunda. Bu gidişin bir adımının öteye gitmesi halinde daha önce yaşa nan ülkelerdeki vakaların bizimde başımıza gelebile ceğini söyledim. Yeterli mi değil.”  

Sertaslan, şöyle devam etti: “50 kuruşa satılan maskenin 5 liraya çıktığını denetimlerde gördüklerini eskiden 40 kuruşa aldığı bu malı şimdi 4.5 liradan almışsa Ticaret Bakanlığının bu hızlıca gereğini yapması lazım. Ticaretten men se men. Hadi maskeyi anladım, kolonyayı anladım ama, tuzlu fıstığa zam yapmak nedir? Biz, yönetim olarak gerekeni yapıyoruz ama esnafa bunu kaça aldın kaça aldığını kaça sattığını sorabilirim ama vatandaşa evinden dışarı çıkma demekle de olmuyor. Bütün iller ve ve ilçelerde “Vefa Sosyal Destek” birimlerinin adıyla birimler kuruluyor. 65 yaş üzerinde olan insanlarımızın kimsesi yoksa ne yapacak. Onların organi 
zasyonu ile ihtiyaç sahiplerinin her evlerinde giderek yurttaşa doğrudan yardım konusunda destek olunacak. Bu da yetmez her vatandaş bir ay, iki ay evden sosyal devlet sosyal devlet olma özelliğini ortaya koyarak pek çok yerde yapıldığı gibi olarak doğrudan yurttaşa yardım konusunda vatandaş destek olacak. Bunu yapmazsak insanlar evde ekmek bulamazsa zorlanıyorsa ne yapacak. Çocuğu var ekmek alacak parası yok. Ne yapacak şunu çıkıp söylenmesi lazım. Korkmayın ey Türk halkı, biz buradayız sosyal devlet görevinin başında, devlet millet burada el ele bu işin üstesinden geleceğiz. Aç kalmaktan, ilaç bulamamaktan, maaş alamamaktan, borcunu ödeyememekten imtina etme. Biz senin yanındayız sonunda bu işi hep birlikte yeneceğiz biz de senin arkandayız demesini bekliyor yurttaşlarımız. Bunu Cumhurbaşkanımız eliyle, ağzıyla açıklama yapmasını bekliyorum.”  Sertaslan, daha sonra çalışmaları anlattı.
 Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.