Savcılık, Refik Yılmaz hakkında soruşturma başlattı

Savcılık, Refik Yılmaz hakkında soruşturma başlattı

Gemlik Belediyesi’ne ait Hisar Mahallesi Gemsaz mevkiinde bulunan yaklaşık 60 dönüm 5 parsel arsanın İmar Kanunu’na aykırı bir şekilde satışının encümen kararı ile yapılması nedeniyle, eski MHP ilçe Başkanı Osman Durdu ve CHP İl Genel Meclisi üyesi Ahmet Hulusi Aydın’ın Bursa 2. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davaları  kazanmaları ve satışın iptal edilmesine ilişkin kararı  uygulamayan, usulsüz tescil işlemi yaptıran, meclis kararı olmadan satış gerçekleştiren bu nedenle görevi kötüye kullandığı, kamu zararına sebep verdiği için  Belediye Başkan Refik Yılmaz hakkında Gemlik Cumhuriyet Savcı lığınca soruşturma başlatıldı.
Edinilen bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı tarafından düzenlen soruşturma için İçişleri Bakanlığı tarafından Refik Yılmaz’ın hakkında soruştur ma açılabilmesi için izin istenmişti. İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği müfettişin yaptığı soruşturmadan sonra, hazırladığı rapor Bakanlığa sunuldu. 
Bakanlık Refik Yılmaz’ın soruşturulmasına izin vermedi. Bunun üzerine Osman Durdu konuyu Danıştay’a götürerek, Bakanlık kararının iptalini istedi.

DANIŞTAY KARARI İPTAL ETTİ

Bursa 2. İdari Mahkemesi’nin 12 Haziran 2014 gün 2014/742 ve 2014/ 743 esas dosyasına dayanılarak açılan ve satışı iptal edilen arsaların Borusan Mannesman, Borusan Boru ve Çimtaş A.Ş. firmalarından tapuların geri alınması için gerekli girişimleri zamanında yapmayan Belediye Başkanı için Osman Durdu, bu kez göre vi kötüye kullanmaktan soruşturma açılması için Cum huriyet Başsavcılığına başvurdu.

SAVCILAR HSK ŞİKAYET EDİLDİ

Osman Durdu’nun yaptığı başvuruların önündeki hukuksal engellerin ortadan kalkması üzerine, Danıştay’ın yaklaşık 1 yıl önce soruşturma başlatması gerekirken, 1 yıldır dosyanın ele alınmamasından dolayı Durdu, savcıları HSK kuruluna şikayet etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Gelişmeler üzerine geçtiğimiz ay dosyaya bakan Gemlik Cumhuriyet Savcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bu soruşturma kap samında Belediyeden yazılı bilgi istenirken, Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın da önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Savcılığında soruş turma dosyasını açan savcıya ifade vermesi bekleniyor.Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.