“Günümüzde Atatürkçülük” anlatıldı

“Günümüzde Atatürkçülük” anlatıldı

Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Gemlik Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği 
panelde Atatürk ve Atatürkçülük konuşuldu.Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Günümüzde Atatürkçülük” panelinde Prof. Dr. Özcan Yeniçeri ile Tarihçi Mustafa Solak, YunusTemiz’in moderatörlüğünde yapıldı.
Etkinliğe Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, MHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, Ata türkçü Düşünce Derneği Gemlik şubesi Başkanı Muhammet Usta ile dinleyiciler katıldı. Etkinlik açılışında konuşan ADD Gemlik Şube Baş kanı Muhammed Usta, yıllarca öğ retmenlik yaptığını belirterek, “Sadece Atatürk’ü tanıtmakla meşgul olduk. Ama bizlere bu güzel vatanı yoktan var edenleri anlatamadık. Eğer anlatmış olsaydık ülkemiz bu gün ki duruma düşmezdi. Siyasi iktidarlar kişisel çıkarları uğruna ve halkımıza bu kadar zarar vermezlerdi” dedi.
Daha sonra kürsü ye çıkan Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya ise “Atatürk’ü anlatmak zor, bize düşen bu büyük ada mı anlamak. Ata türkçülük Türkiye gerçeklerinden doğmuş bir akım dır. Atatürk ilkelerinin tümü bu ülke halkının sorunla rına gerçekçi çözümler getirmek için ortaya çıkmış tır. Atatürkçülük çok yönlü düşünceyi, demokratik bir toplumda atılım, ilerleme yaratmak demektir. Atatürk akılcıdır. Her türlü bağnazlığa karşıdır” dedi.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise Atatürk konulu bir konferansa ev sahipliği yaptıkları için gurur yaşadık larını belirterek, “bu yaşıma kadar sadece bir kişiyi anlamaya gayret gösterdim. Eğer onu anlayabilirsem bu memleket için yararlı işler yapabilmem imkanım olacaktı. Her yaptığı iş arkasında ne olduğunu düşündüm. Her söylediği kelime nin bir anlamı olduğunu düşünüp gayret ettim. Umarım başarmı şımdır. Beni yetkilendirdiğiniz koltukta Gemlik’i onun gösterdiği hedefe, onun gös terdiği ışıkla götürmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Yeniçeri: “Benim için Atatürk ölçüdür”

Prof. Dr. Özcan Yeniçeri, Atatürk konusunda konuş manın zor olduğu nu dile getirerek “Sıfırdan devlet kurmuş bir insanın izini takip etmeyen lerin sıkıntısını yaşadıklarını söyle dik. Ülke olarak dünya çapında bir marka, milletin ekonomik refahını arttıracak bir girişi me henüz sahip değiliz. Atatürk bir Türk dünyaya bedeldir derken 1 Li ra 1 Dolar’a eşittir demek istedi. Miskin miskin yat, çalışma. Sonra ko nuş. Olmaz” dedi. Yeniçeri, “Türki ye’de herkes konuşur. Benim için Atatürk bir ölçüdür. Atatürk’e değer vermeyen insan da değildir, konuşmaya da değer değildir. Osmanlı savaşla yıkılmadı. Borçları yüzünden yıkıldı. 24 saatin 48 saatin de çalışacağız. Rekabete uygun mal ve hizmet üre teceğiz. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur” şeklinde konuştu.

Solak: “Atatürkçülüğün temeli antiemperyalizmdir”

Ardından söz alan Mustafa Solak ise Atatürkçülüğü batıcılık olarak eleştirenler olduğu nu söyleyerek “Atatürk ilkeleri kurgulanmış şeyler değildi. Bu fikirlerin temeli antiemperyalizmdir. Atatürk ekonomik bağımsızlığın önemli olduğunu biliyordu. Bu olmadan yönetme kabiliyetinin de olmayacağını biliyordu. Osmanlı anlatıldığı gibi yöneticilerin başarısızlıkları nedeniyle yıkılmadı. Sistem düzgün olursa kim gelirse gelsin devam eder” dedi.Programdan sonra katılımcılara plaketleri takdim edildi, konuşmacılar isteyen katılımcılara kitaplarını imzaladı.
 Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.