Dereler kapkara akıyor

Dereler kapkara akıyor

İlçemiz içinden geçmekte olan Çarşı ve Karsak Dereleri günlerdir kapkara akıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı  BUSKİ tarafından denetlenen Çarşı ve Karsak dereleri neden sularının kapkara akmasının nedeninin zeytin işletmelerinden salınan havuz sularından olduğu belirlendi.

SERTASLAN DENETLETTİK

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, gazetemizin konu hakkında soruları üzerine, geçtiğimiz cumartesi günü ilçemiz sınırları içindeki bazı zeytin işletmelerinin salamura sularına yağmur kanallarına boşaltması sonucu kirliliğin doğmasına neden olunduğunu, ancak asıl kirliliğinin Orhangazi’nin Arıtma Tesisinin tamamlanmaması sonucu, atıkların derelere verildiğini, bu sorunun çözülme mesi ile, bu tür kirliliklerin görüleceğini belirtti.
Sertaslan, şöyle konuştu: “Orhangazi de tamamlanmayan Arıtma Sistemi sonucu, birçok sanayi kuruluşu ve zeytin işletmeleri atıklarını Gemlik Körfezi’ne akan dereye veriyor. Cargill, Zeytursan, Marzim gibi büyük işletmeler, bizim yaptığımız denetlemelerde çözümün Büyük şehir Belediyesi’nde olduğunu söylüyorlar. Orhangazi arıtma sının tamamlanması için 40 milyon liralık yatırım gerekli olduğunu öğrendik. Üzülerek söylemek isterim ki, bu sorun çözülmeden Çarşı ve Karsak Dereleri temiz akmaz. Derelerin bakımı ve denetlenmesi BUSKİ’nin görevleri arasında bulunuyor. Biz sıkıntımızı Büyükşehir 
Belediye Başkanlı ğına ve BUSKİ’ye bildirdik. Kendi sınırlarımızda da denetimleri sürdürüyoruz.”Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.