Kurtuluş törenlerinde yine halk yoktu

Kurtuluş törenlerinde yine halk yoktu

Gemlik ve Bursa‘nın düşman işgalinden kurtulu şunun 97. yıldönümü törenlerle kutlandı.
Törenlere saat 10.oo da Atatürk Anıtına Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye başkanının çelenk koyması ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlandı.
Törene, Gemlik Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Kıvanç Kerpişçi, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ülger, gaziler, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve az sayıda Gemlikli katıldı.Daha sonra İskele Meydanında tören düzenlendi.Buradaki törenler İstiklal Marşı ile başladı.
Mehteran takımın çaldığı müzik gösterisinden sonra Gemlik Kılıç Kalkan ekibinin folklör gösterisi ardından da Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın günün anlamını belirten konuşması ile sürdü.

SERTASLAN KONUŞUYOR

Başkan Sertaslan şöyle konuştu: “Bu gün Gemlik’in kurtuluşunun 97. yıldönümü. Aradan 97 yıl geçin ce unutabiliyor insan, o günleri görenlerin neler yaşadıklarını. Ne dökülen gözyaşı aklına geliyor ne de kaç canı yitirdiği. Ne karnında öldürülen bebekler geliyor aklına ne de mübarek ezanın susturulduğu. Öyle ya, koskoca 97 yıl. Kimler geldi, kimler geçti bu fani dünyadan. Hem unutmak daha iyi elbette eğer vicdanınız rahat etsin istiyorsanız. Borçlu hissetmezsiniz böylece kendinizi. Bildiğinizi yapmaya devam edersiniz, tüketebilirsiniz bırakılan ne varsa, en sorumsuzundan. Unutmak iyidir. 
Eğer bulunduğunuz yer ederinizden ibaretse sizin için. Bağsa, bahçeyse, tarlaysa, arsaysa, evse, dükkansa sizin için yaşadığı nız şehir, unutmak lazım belki de. Unutmak lazım belki de 10 Eylül’ü 11 Eylül’e bağlayan gece şehit olan Er Mehmet Ali’yi, İmam Mehmet Efendi’yi, Yüzbaşı Cemali. Unutmak yüzlerce kilometre yolu siz sıcak yata ğında rahatça uyu yun diye yürüyen şanlı Mehmetçiği, unutmak lazım, Şahintepe sırtların dan gelip düşmanı söküp atan Deli Halit Paşa’yı. Unutmak lazım bütün ömrünü aziz Türk milleti için harcamış Mustafa Kemal’i. Bizler bu şehre ve memlekete sevdalı olanlar hiç birini unutmayacağız. Kanla, gözyaşıyla emanet edilen her ne varsa sadakatle koruyacağız. Para hırsıyla, gözümüz döndü canımız öyle istedi diye talan etmeyeceğiz bir karış toprağını. Besleyip büyütece ğiz miras kalan her ne varsa. İbret alıp tarihten, aynı hatalara düşmeden sevgiyle, dostlukla ve vatan aşkıyla yürüyeceğiz hep birlikte, Atatürk’ün hedeflediği çağdaş medeniyetler seviyesine. Bize bırakılanı daha iyi noktaya taşımak için omuz omuza mücadele etmemiz gerekiyor. Kurtuluşumuzun 97. yılı kutlu, bu uğurda mücadele eden şehitlerimizin ruhu şad olsun!”
Alandaki kutlamanın bitiminden sonra Gemlik’in kurtuluşunda şehit düşen Yüzbaşı Şehit Cemal’in ve er Mehmet Ali, İmam Mehmet Efendi’nin mezarları ziyaret edilerek çiçek sunuldu. Gemlik Müftüsü tarafından şehitlerin ruhuna kur’an okundu, dua edildi. Saat 19.22 de Kayıkhaneden İskele meydanı’na kadar Gemlik Belediyesi tarafın dan Kurtuluş Yürüyüşü düzenlendi. Saat 20.oo den sonra ise Berkay Özcan ve Salt Orkestrası, Samida konserleriyle halk geç saatlere kadar çoştu. İskele Meydanındaki kutlama törenlerine Gemlik hakının bu yıl da hiç ilgi göstermemesi dikkat çekti.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.