Belediye Meclisinde Eylül ayı toplantıları sona erdi

Belediye Meclisinde Eylül ayı toplantıları sona erdi

Gemlik Belediye Meclisi’nin Eylül ayı son toplantısı Çarşamba günü yapıldı.
Belediye Başkanı Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın Ankara da CHP’nin 96. Kuruluş yıldönümü törenlerine katılması nedeniyle, Meclis birinci Başkanvekili Emir Birgün toplantıyı açtı. Birgün, yeni eğitim ve öğretim yılının bütün öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hayırlı - uğurlu olmasını diledikten sonra, bugün yapılacak olan Gemlik’in düşman işgalinden kurtuluş gününü de kutlayarak, meclis üyelerinin kutlamaya katılmaya çağırdı. Daha sonra Belediyede çalışan daire müdürlerinin kendilerini tanıtmasını isteyen Birgün, sıra ile Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Kemal Atan’dan başlaya rak tüm müdürler kısa bilgiler vererek kendilerini kürsüden tanıttılar.
Gündemin 1/1maddesinin görüşülme sinde Komisyonlardan gelen raporlar okundu ve Eşref Dinçer, Cumhuriyet ve Kumla Mahallerinde kadastro ekipleriyle birlikte görev yapacak 6 kişilik bilirkişi heyeti oybirliği ile kabul edildi. 
İlçenin 4 değişik yerlerde bulunan deprem izleme istasyonlarının 
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin isteği üzerine kont rollerinin yapılması için hizmet karşılığı aylık 500 bedel ödenmesi de kabul edildi. Gezi treni ücretleri konusun da Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Demir açıklamalarda bulundu
Demir, “Gezi trenini ilk Kurşunlu Sahiline getiren ben oldum. Bu tren yıllarca Kurşunlu ya hizmet verdi.
Nostaljik gezi treni Kumla Sahil mahallesine getirmek için girişimlerimiz sonunda Nilüfer Belediyesinin elindeki kullanılmayan tren ile ilgili yazış malar sonucu temmuz ayının ortaların da Nilüfer Belediye Meclisinden karar çıktığı için meclisin de tatilde olması nedeniyle fiyatların belirlenmesi için karar alamadık. Hizmetin gecikmemesi için de hemen hizmete soktuk. Nostalji gezi treni çok beğenildi. Gidiş 3 liradan bilet karşılığı para alındı. Bu konuda fiyatı geçici olarak encümen verdi. Bakan lığa da sorduk bu nedenle encümen kararını meclis kara rı çıkasıya kadar uyguladık.” dedi. 
Muhalefet parti temsilcileri meclis kararının alınmamasını eleştirdiler. Hizmetin güzel ve yerinde bir hizmet olduğunu, ancak meclisin olağan üstü toplantıya çağrılabileceğini de ifade ettiler. Yine bilet fiyatları oybir liği ile kabul edildi.
Gemlik’e Doğru Denizi göreceksin Şaşırma şiirinin yazarı şair Orhan Veli Şiir festivali düzenlenmesi ve bu görevin Kent Konseyi tarafından yerine getirilmesi oybirliği ile kabul edildikten sonra ilçenin bir adet acil ambulansına ihtiyacı olduğu gündem maddesi görüşüldü.
Büyükşehir Beledi ye Meclis üyesi Ercan Barutçuoğlu, Büyükşehir Beledi yesi’nin ambulansı konusunda mecliste 155 -112 ve 110 acil ambulanslarının bir  koordinasyon ile çalıştığını belirterek, Gemlik’teki ambulans hizmet noktaları konu sunda da bilgi verdi. CHP li Galip Gür yaz aylarında Kumla’nın ve Kurşunlu nüfusunun 50 bini aştığını ambulans konusunun çok önemli olduğunu bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirtti.
Kurşunlu sahilinde bir yere Yakuplar adının verilmesi teklifi meclisce kabul edilirken, MHP’li Mahmut Solaksubaşı bir komisyon kurularak sokak adlarının verilmesinin düzene sokulma sını, herkese ad verilmesinin doğru olmadığını, ayrıca Gemlik’te bilinen meydan, sokak ve cadde adlarının değiştirmenin yanlış olduğunu örnekleriyle anlattı.
Bayram Demir ise Kurşunlu’ya eski içişleri Bakanı Şükrü Kaya Caddesi adının verilmesini, Solaksubaşı ile teklif etti. 
Gemlik’e mal olmuş cadde ve sokakların adlarının değiştiril memesi istedi. Komisyon kurulması kabul edildi.
İmar konularında ise komisyon başkanı CHP li Arzu Karataş bilgi verirken, son imar planı değişikliğin deki plan notlarında konukların altına işyeri açılması konusu kabul edilirken, kuzey planları konusunda gündem maddesi için ek süre istendi. 
Kumla ve Kurşunlu’nun revizyon planları hakkında çalışmalar sürdüğü belirtildi. Meclis diğer maddelerinin de görüşülmesiyle Eylül ayı toplantıları sona erdi

Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.