Eylül ayı meclis toplantısı tartışmalı geçti

Eylül ayı meclis toplantısı tartışmalı geçti

Gemlik Belediye Meclisinin Eylül ayı ilk toplantısında muhalefet sözcüleri 5. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali üzerinden Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ı soru kıskacına aldılar.
Önceki gün, Ömer Kahraman Belediye Meclisi Salonu’nda toplanan Belediye Meclisi, Grup başkan larının gündem dışı Festival masaya yatırıldı. Gruplar adına önce MHP Meclis üyesi Emrah Keskinden gündem dışı söz alarak festivalde emeği geçen lere teşekkür ederek konuşmasına başladı.
Festivalin eksikliklerini olduğuna değinen Keskinden, 4 yıldır geleneksel hale gelen mehter takımının yürüyüşüyle başladığını, hangi sebeple yapılmadığını, festival davetiyelerinin bu yıl davetlilere festivalden bir gün önce ulaştırıldığını bunun sebeplerini merak ettiğini söyledi. Bir konununda Meydanın isminin eskiden ‘İskele Meydanı’ olarak anılmasına karşın, geçen Belediye Meclisinde alınan karar ile ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak karara bağlanmasına karşın, belediye hoparlörlerinden defalarca ‘İskele Meydanı’ denmesini nasıl değerlendirileceğini sordu. Keskinden, ayrıca festival çalışmalarında çalınan ”Uğurlu Gelecek” müziğinin festivalde sık çalınmasını nasıl değerlendirildiğini, seçimlerden 5 ay geç mesine karşın, festivale katılım desteğinin sadece CHP ye oy verenlerin sağlamadığını, yıllarca insanların kutuplaştırılmasından söz edilmesine karşın, bundan sonra insanların kutuplaştırılmayacağını söylenmesine karşın, bu konu  insanları kutuplaştırmak değil midir? dedi.
Festival tahmini bütçesinin meclise sunulmadığına da dikkat çeken Keskinden, bu yıl bunun yapılmadığını, meclisin onay vermesinden sonra prodesürün işlediğini belirtti. “Festivaller ne kadar Kent Konseyi yürüttüyse festivalini harcamaları Kültür İşleri Müdürlüğü yapar.” dedi.

DURDU, KENDİ 
PROPAGANDASINI YAPTI

Daha sonra söz alan MHP Grup sözcüsü Osman Durdu, konuşmasında yeni öğretim yılını kutlarken, belediyenin eğitime ilk adımlara katkıdan dolayı da teşekkür etti. Belediye başkanlarının, belediye hizmetlerini yapmak görevleri olduğunu belirterek, “Ancak kendi siyasi propangandasını yapmasını doğru bulmuyoruz. Geçmiş dönem belediye başkanı da öğrencilere kendi propagandasını yaptığı için eleştirmiştik. Belediyenin öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemelerinin dağıtımında, dağıtılan el ilanında bir siyasi partinin seçim sürecinde sembol ve sloganlar var buna neden gerek buluyorsunuz.” dedi. Bunlarını çocuklara siyaset anlayışı kisvesiyle istismar olarak değerlendiren Durdu, gelir dağılımında fırsat eşitsizliği bulunduğunu, kabili yetli çocukların kitap sızlıktan dolayı başa rısızlıkla karşılaştıkları söyledi

SERTASLAN ‘LAY LAY LOM’ SÖZÜNE KIZDI

Durdu, belediyenin BELGEM kurslarının hakkında bilgi sordu. Meclis açıldıktan sonra bu kursların açılmasın dan yana olduklarını ancak,  o günden, bugüne “lay lay lomdan” başka bir sonuç alamadıklarını belirten Durdu’nun sözüne başkan Sertaslan, bu sözün doğru bir ifade olmadığını düzeltilme sini istedi. Durdu,  sözünü düzeltti.
Daha sonra ise AKP grup sözcüsü Ercan Barutçuoğlu’na söz verildi. Depremin kader olmadığını söyleyen Barutçuoğlu, zeytin festivalinin ilçe bazın da ve ilçe içinde ve dışarda ses getirdiğini, gelen konuklarla ilgilendiklerini belirterek eleştiriler getirdi. Bilboardlarda ve davetiyelerde 15 Temmuz Demokrasi Meydanının İskele Meydanı yazıl masına Barutçuoğlu, bilmeyenler için parantez içinde İskele meydanı yazabilirsiniz yazılarda ve davetiye lerde de adı ne kon muşsa yazılmasını istiyoruz. Hata defalarca yapılmıştır ama bunu tekrarlanmamalı bunu kasıtlı yapılmış kabul etmiyorum. Yanlışlık lüksümüz yok.” dedi
Festival belediye ve STK’ların harcamalarının ne kadar çıktığını merak ettiklerini, bele diye kasasından ve katılımcı paydaşların festivale ne kadar katkı koyduklarını sordu.Eğitim, spor ve diğer konularda bütün kaynaklarımızın biz vatandaşın hizmetine kullanmak zorunda olduğunu söyleyen Barutçuoğlu, tanıtım diye kendi tanıtımını yapmak zorunda olun madığını vatandaşlarına kullandırıl masına hassasiyet gösterilmesini istedi.
Sosyal konutların son durumları hakkında da bilgi isteyen Ercan Barutçoğlu, “Yüzde 89-90 tamamlanan bina ların akibeti ne olacak.” dedi. Yapılan yardımları önemsediklerini belirten Barutçuoğlu, yardımların belediye yardımı olduğunu Sertaslan’ın yardımı olmadığını hatırlattı. Bu sözü tartışma yarattı.

SERTASLAN SORULARA CEVAP VERDİ

Daha sonra CHP grubu adına Emir Birgün söz aldı. Birgün, festivale emeği geçenlere teşekkür etti. Bu festival son yıllardan gerçekleşen festivallerinin içinde en coşkulu olanı oldu. Kısa zamanda yapıldığı için eksiklikleri olabilir bundan sonrakiler çok daha güzel olacaktır.Gemlik Belediye olarak Gemlik Gemlik Belediyesi ve sizlerle birlikte yönetmektedir. Görüşlerinizi dikkate alıyoruz. Bazı farklılıklarımız olacaktır. Geçmiş dönemde bizi bu konuşmaları mecliste yapamıyorduk. Söz kesiliyor ve meclis bile kapatılı yordu.” dedi
Kürsüde konuşan Mehmet Uğur Sertaslan, kendisine ve çalışmalara yöneltilen sorunları yanıtladı.
Sertaslan, yeni eğitim ve öğretim yılının bütün öğrencilere Uğur getirmesi diledi. Adımı değiştiremezsiniz diyen Sertaslan, “Mehter takımı zeytin festivalinde niye olsun?” diye cevap verdi.
Mehter takımını çok sevdiğini tüm şarkı larını ezbere bildiğini, mehteri Gemlik’e getirterek konser verdiğini hatırlatarak, “Mehter takımı bir siya si partinin uhdesi içinde olmamalı cumhuriyet bandosu herhangi bir siyasi partinin altında olmamalı, Gemlik bir bütün halinde Gemlik’e olan borcunu ödemeye odaklanmayı, bırakın ayrımcı olmayı kamplaşmayı kutuplaşmayı. Ne zaman isterseniz Mehter takımını Gemlik’e getirelim ama zeytin festivalinde getirmeyi Gemlik halkının ve sizlerin takdirine bırakalım.” dedi.  Adının Uğur olarak bilindiğini, nüfus kağıdında Mehmet yazdığını, ama herke sin adının ‘Uğur’ olduğunu bildiğine dikkat çeken Sertaslan,  “Nüfus kağıdına adı mın Mehmet yazılması adımın Uğur olduğunu değiştiriyor mu? Değiştirmiyor.” dedi.
Sertaslan, daha sonra İskele Meydanı sözünü niye kullandığı konusunda bilgiler verdi.
15 Temmuz’un Demokrasi Meydanı felaket senaryosu içinden çıkan her kente her meydana bu adın verilmediğini, her kentin kendine ait değerleri olduğunu, Gemlik’te yaşayan insanların yüzde 50 sinden fazlasının İskele Meydanı olarak bilmek istediğini söyledi. Sertaslan, CHP geldi 15 Temmuz Meydanının adını değiştirecekler diye AKP MHP grubu bu konuda taciz edildiğini, propaganda yapıldığı nı, insanlara, halka soralım yapalım bir isim koyalım sandığı halk ne istiyorsa onun adı olsun.” dedi.
MHP grup sözcüsü Osman Durdu, Meclise önerge verin dedi.
AKP ilçe başkanı ve meclis üyesi Şamil Yiğit ise oybirliği ile geçen bir karar değişecekse bunu halkın seçtiği meclis yapar dedi.  İsim değiştirmesi tartışmasında Sertaslan, halka sorulmasından niye korkulduğunu sordu.
Meclislerde sizin zamanında defalarca hata yapıldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Sertaslan, bu mecliste defalarca hata yapıldı hatadan dönmek Belediye meclisinden bunun geçmesinin mümkün olmadığını bir yerin isminin değişmesi için mecliste 3 te 2 çoğunluğun sağlanması gerektiğini, bu durumu daha uzun süre taşımamalı ve halka sormalı diyen Sertaslan’a muhalefet grubu sorunun meclise getirilmesini istedi.
Şamil Yiğit Meydanın adının bilerek ve iste yerek adını kullanıldığını resmi kurumların hata yapma lüksü olmadığını hatırlattı.
Sertaslan, daha sonra Uğurlu Gelecek sözü konusunda da açıklama yaptı. Böyle bir iddialar olduğunu, seçim zamanında bu sözü kullandıklarını, ancak hiçbir zaman CHP adını kullanmadıklarını söyledi. Çantalara okul gereçlerini koyduklarını, koydukları etikette Gemlik Belediyesinin adını kullandıklarını, “Gemlik’e Uğurlu gelecek sizsiniz” dediklerini belirtti. 
Sertaslan, çantaların içinde bulunanları saydıktan sonra, “Kitaplarını Tayyip amcaları veriyor, çantalarını da uğur amcaları veriyor.” dedi Festival alanında çalınan Uğurlu gelecek şarkısını duyduğunda kapattırdığını da söyleyen Sertaslan, artık Gemlik’in bir şarkısı olduğuna dikkat çekti. 
Lay lay lom sözüne de cevap veren Sertaslan, “Ben lay lay lom yapıyorum sen ne yapıyorsun Sayın Durdu” dedi. 
BELGEM kurs merkezi nin İl Spor Müdürlüğü tarafından belediyeye olan tahsisinin süresi dolduğu için kaldırıldığını, binanın devredildi ğini, boşaltılan TSO Gazi İlköğretim Okulunun binası BELGEM yapmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 
Festivale yaklaşık belediye ve sivil toplum kuruluşlarının 700 bin lira harcama yapıldığını, tüm harcamalarla ilgili bilgilerin hazırlandığını, konunun meclise getirileceğini, Belediye Meclisinden böyle bir kararın çıkarılmadığını, daha önce meclisten geçen bir karar konusunda Sosyal İşler Müdürü Dilek Ağdemir’in konu ile ilgili açıklama yapmasını istedi. 
Ağdemir, festivaller için Kültür Bakanlığı’ndan yardım istediklerini, bunun için en az üç ay önceden yapılacak harcamalar ile ilgili Bakanlığa bilgi verildiğini bu dönem böyle bir fırsatımız zaman darlığı nedeniyle olmadı dedi
Davetiyelerin geç dağıtılmasının nedeninin postaya verilmesinden doğduğunu bunun yanlış olduğunu bir daha olmayacağını hata olduğunu belirtti.
Sertaslan, Cihatlı Mahallesinde yapılan konutlar hakkında bilgi verdi. Satılan mevcut binaların yapılan binalara taşınması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. MHP grup sözcüsü Osman Durdu, bu alanını Afetlerden korunma yasası çevresinde Gemlik Belediyesine verildiğini binaların afet riski altında yaşayan vatandaşlara verilmesi gerektiği halde verilmemesinin suç olduğunu, belediyenin hatada ısrar etmemesini istedi. Gerektiğinde hukuk süreçi başlatacağını söyledi. Sertaslan, konunun hassasiyetine dikkat çekerek mağdur olabilecek kişiler olduğunu belirtti. Konu ile ilgili olarak pazartesi günü Ankara ya bir heyetin gideceğini söyledi. Meclis üyelerinin konu hakkında yaptıkları açıklamalarla devam etti.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.