Asa, Kumla ve Fıstıklı’da ortaklarıyla konuştu

Asa, Kumla ve Fıstıklı’da ortaklarıyla konuştu

Fıstıklı Meydanı’nda üreticilerle biraraya gelen Başkan Hidamet Asa'ya, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Osman Bostancı, Gemlik Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Demir, yönetim kurulu üyeleri, Entegre Tesisler Müdürü Ertuğrul Doğanalp ve AR-GE Müdürü Mustafa Fındık eşlik etti. 
Başkan Asa ve beraberindekiler önce Küçükkumla'daki üreticilerle de bir araya geldi. Daha sonra gittikleri Yalova Fıstıklı Köy'ünde gerçekle şen ziyaret ile ilgili bilgi veren Marmara birlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Üreti cilerimizle biraraya gelerek ürün alım sürecini değerlendirdik. Sorun üreten değil, çözüm odaklı bir anlayışla üretici mizin her zaman yanında olduğumu zu ifade ettik. 

ÜRETİME TEKNİK DESTEK

Fıstıklı Köyümüzde üretimde yaşanan sıkıntılar, daha kaliteli ürün yetiş tirilmesi ve zirai mücadele konularında sıkıntıların yaşanmaması için Uludağ Üniversite Ziraat Fakültesi ile işbirliği yapılarak budama, gübrele me, sulama ve bakım konuların da üreticilerimize eğitim desteği verilecektir" diye konuştu.
Asa, ziyaret sırasın da telefonla görüştüğü Yalova Armutlu Tarım İlçe Müdürü Ahmet Söğüt ile zeytin sineği ve diğer zirai mücade le konuların da çalışmalar yapılma sı kararını aldıkları nı üreticilerine bildirdi. Asa, "Yalova'ya bağlı zeytin üretimi yapılan köylerde feromen tuzakların kurulması, takibinin yapılması için her köyden en az üç gönüllü çiftçinin oluşturulması ve işbirliği başlatılması yönünde Tarım İlçe Müdürlüğün ihtiyacı olan ekip, ekipman desteği verilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Zeytin üretimi emek ister. Zeytin alın teridir, zeytin geleceğimizdir. 64 yıllık mazisi olan bir birliğimiz var. Üreticilerimizle hep birlikteyiz. Onların yaşadığı her sıkıntı yı ben de onlar gibi her gün yaşıyorum. Bizi tanıyanlar bilir halen köyde yaşıyo rum. Sizin gibi bir zeytin üreticisiyim. Sizden biriyim. Sizlerin alın terini, zeytine verdiğiniz emeğin değerini çok iyi biliyorum" dedi.

ASA, ÜRETİCİ GELECEĞİ DÜŞÜNMELİ

Marmarabirlik'in TSE sofralık zeytin standartlarından ödün vermeden, alımlara da ara verilmeden devam edildiğine dikkat çeken Asa, 12 Ekim'de başlayan ürün alım sürecine de değindi. Asa, "Bu sene ürün erken karardı ve biz de bununla birlikte üreticimizin yanında yer alarak ürün alım dönemini erken başlattık. Marmarabirlik bir üretici kuruluşudur. Üretici kazanırsa Marmarabirlik kazanır anlayışı ile hiz metlerimizi sürdürüyoruz. Üreticilerimiz bir yılı değil, geleceği düşünmelidir" şeklinde konuştu. Asa, üreticilerini de kooperatiflerine sahip çıkmaya davet ederek, sözlerini tamamladı.Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.