8 işçi gözaltına alındı, Savcılık ifadelerini aldığı işçileri serbest bıraktı

8 işçi gözaltına alındı, Savcılık ifadelerini aldığı işçileri serbest bıraktı

Gemlik Belediyesinin eski yönetimince Cihatlı Mahallesinde yapımı başlayan inşaatların müteahhidinin, işçilere paralarını ödememesi üzerine, bazı işçilerin Gemlik Belediyesi önünde basın açıkla masına polis izin alınmadığı gerekçesiyle izin vermedi. 8 işçi gözaltına alındı, savcılığa sevk edilen işçiler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar.
Olay dün meydana geldi.
Emeğin Gücü Derneği üyesi olduklarını belirten işçiler, Gemlik Belediyesinin yapılan inşaatlarla ilgili olarak müdahil olduğunu, müteahhidin kendilerine hakları olan ödemeleri yapmadıklarını bu nedenle belediye önünde basın açıklaması yapmak istedi.
İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi görevlileri ve polisler Belediye çevresinde güvenlik önlemi aldılar.
Belediye önüne gelen işçilerin basın açıklama yapma  izni almadıkları nedeniyle polisçe uyarıldılar.
Uyarıların dinlenme mesi üzerine işçiler gözaltına alındılar. 
 
MÜTEAHHİT KONKORDATO KARARI ALMIŞ


Gemlik Belediye sinin Cihatlı Toplu Konutlarını yapan firmalardan Savaşlar İnşaatın KHK ile işi bıraktığını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Savaşlar İnşaat firması konkordato kararı aldırmış. Bize başvuran işçiler alacaklarına ait bir belge sunamamakta. Ancak, bizim alacağımız var demektedirler. Firma sahibi ise işçi lere borcum yok demektedir. Burada yapılacak iş. işçilerin alacaklarını ispat etmeleridir. Gerektiğinde firmaya dava açmalarıdır. Konkordato kararı alan bir firma adına alacaklısına ödeme yapılmaz. Biz bunu kendilerine anlattık. Ancak, İstanbul dan ‘Emeğin Gücü’ diye bir dernek olaya müdahil olmuş. Bizimle görüştü. ‘Sizi rezil ederiz’ gibi tehditlerde bulundular. ‘Bırakın nasıl eylem yapacaklarsa yapsınlar’ dedik. Alacak böyle istenmez. Bizim kimin kime borcu veya alacağı olduğunu bilmemizin imkanı yok. Firma zaten Konkordato kararı aldırmış, başvurulacak yer orası.” dedi.
 Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.