Çobanoğlu Hurda Metal ve Çelik konkordato kararı aldı

Çobanoğlu Hurda Metal ve Çelik konkordato kararı aldı

İlçemiz ve Bursa da hurda ticareti yanında demir, çelik, inşaat, gıda,  kimya gibi birçok sektörde iş yapan Çobanoğlu Firması sahibi Harun Çoban, mahkemeden konkordato kararı aldıktan sonra kayıplara karıştı.
Türkiye’nin birçok ilinden aldığı mallara karşın 1 Temmuz ve daha sonraki günlerde milyonlarca lira çek kestiren Çobanoğlu firması  sahibi Harun Çoban Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesine başvurarak, borçlarını ödemede sıkıntı yaşadığını, bunun için ödemeleri sıraya sokarak ödemek istediğini belirterek konkordato kararı aldı.
28 Haziran günü konkordato kararı aldıran firma bu tarihten sonra çekler kesti.
Daha önce 1 Temmuz ve ilerisindeki günlere de önceden çekler keserek çok değişik ürünler aldığı öğrenildi.
1 Temmuz vadeli çeklerin ödenmemesi üzerine, bankalara başvuran alacaklılar, firmanın konkordato ilan ettiğini öğrendiler.
Gemlik Ovasında ve değişik yerlerde depoları bulunan firmanın, eski Efes Pilsen bayiinin deposu olan büyük depoya geldiler.

FİRMA SAHİBİ ORTADA YOK

Türkiye’nin dört bir yanından Çoban oğlu Çelik Metal firmasına mal satan ve çek alan alacaklılar, Firma sahibi ve yardım cılarına telefonla ulaşamayınca soluğu Gemlik’te aldılar. Dün sabahtan itibaren, Gazian tep, Bursa, Burdur, İzmir, Kayseri gibi çok değişik illerden gelen alıcılar, Çobanoğlu firma sının kapısını çaldılar ama muhatap bulamadılar. 
Bursa dan metal çelik, kalorifer paneli, boru, madeni yağ, Gazi antep’ten soğuk hava tecizatı ve odası yapımı, Burdur dan inşaat dış kaplaması için TIR lar dolusu iskele demirleri, Bursa dan kuru soğan, çocuk bezleri, kadın petleri, yine çelik metal paslanmaz profiller, İzmir den kimyasal maddeler, Kayseri’den çelik kapılar, Susurluk Yörsan firmasından kamyon kamyon peynir aldı.Gemlik’ten bir vatandaşımızdan da Ramazan ayında dağıtılmak üzere koliler içinde 200 bin lira değerinde rama zan erzağı alarak dağıttı.

BORCUN SINIRI BELLİ DEĞİL

Gazetemize konu şan alacaklılar, firmanın sicilinin bankalarca temiz olduğu bilgisini aldıktan sonra mal verdiklerini, ancak alacaklı olan tüm firmaların hepsinin ilk kez bu firma ile mal alışverişinde bulunduğu ve çek aldığı öğrenildi.
27 Haziran günü, Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato istemiyle başvuran Çobanoğlu Hurda, Metal Ticaret firmasının avukatı Feyyaz Alptuğ Memişoğulları, mahkemeden 28 Haziran günü kararı aldı.

SAVCILIĞA NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN SUÇ 
DUYURUSUNDA BULUNDULAR 

Çobanoğlu firması ile ilk kez iş yapan ve çekleri karşılıksız çıkan firmalar, bankalardan çekleri yazdırdıktan sonra Gemlik Cumhuriyet Savcılığı’na başyu rarak firma sahibi nin nitelikli dolandırıcılık yaptığı, bazılarının da konkordato kararından sonra kendilerinden mal alıp çek kestiği şikayetinde bulundu. 
İzmir den gelen kimyasal ürün satıcısı firma temsilcisi Emir Ayten, gazetemize şunları söyledi:
“Bizden Kimyasal solvent grubu malzeme aldı. Çalıştığı banka nezdinde araştırma yaptık. Banka iyi müşterilerinden olduğunu bildirdi. Biz de malı verdik. Bizden ilk kez alış veriş yapmıştı. 1 Temmuz tarihli çek karşılıksız çıktı. Mağdur durumdayız. Konkordato ticari bir işlemdir ama bu şahıs telefonlarımıza çıkmadı. Çıkmıyor. Yurtdışına kaçacağı ihbarını aldık.Burda bulunan 19 dan fazla arkadaşı mızın alacağı milyonlarca liradır. Bazı alacaklar dolar bazındadır.” dedi.

KONKORDATO KOMİSERİ
İŞ BAŞINDA

Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi firmanın hesaplarının incelenmesi için Bursa Mali Müşavirler Odası’na bağlı Sabri Şen adlı kişiyi görevlendir mesi üzerine, yetkili Mali Konkordato Komiseri işyerine gelerek, akşam saatlerine kadar tesbit yaptı.
Alacaklılar sık sık işlerinin kapısı çalıp bilgi istediler. Çıkan tartışmalar da bir çalışan işyeri önüne park edilen araçların çekilmesini istedi.Mali Konkordato Komiserinin kaçacağını sanan alacaklılar, sorular soracaklarını kendisiyle görüşmek istediklerini söylediler. Çıkan tartışma üzerine polisi arayan çalışan, kendisine hakaret ve tehdit edildiğini söyledi. Bir süre sonra olay yerine polisler geldi.Polisler yaptığı incelemede tehdit olmadığını anladılar. Bu arada Mali Müşavir Sabri Şen kapı açılarak dışarı çıktı, bekleyenlere bilgi verdi. Sonucu alabilmek için beklemek gerektiğini, kendilerine zamanla bilgi verileceğini söyledi. Borcun sanılan dan yüksek olduğunu belirten Sabri Şen, incele me bitince raporunu mahkemeye vereceğini söyledi. İşyerinde çalışanlarında durumdan mağdur olduklarını, yasalar çerçevesinde herkesin istenen belgeleri doldurup vermelerini istediler. Alacaklılar kendi aralarında Whats App grubu oluşturdular.
Bu arada firma sahibi Harun Çoban’ın sevgilisi ile buluşmak üzere Niğde’ye gittiği haberi gelince, alacaklılar Harun Çoban’ın yakalanması ve yurt dışına çıkışı nın engellenmesi için savcılığa başvurma kararı aldı.
Harun Çoban’ın Gemlik, Umurbey ve Bursa da bir çok konutu, arazisi ve Niğde de de büyük bir Kığılı firmasının mağazası bulunduğu, diğer işyerlerinde basılması gerek tiğini, verdikleri malların depolardan boşaltıldığını bazıların ise İstanbul da spot pazarlarında satışa çıktığını tesbit ettiklerini söylediler.
Borcun 250-300 miyon lira civa rında olabileceği konuşuluyor.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.