Sosyal konut incelemesinden korkunç tablo çıktı

Sosyal konut incelemesinden korkunç tablo çıktı

Gemlik Belediye Mec lisi’nin dün yapılan toplantısında Cihatlı Mahallesinde Gemlik Belediyesi tarafından projelendirilip yapımı na başlanan bin 400 konutlu inşaatların belediyeyi zora sokacağı açıklandı.
Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan başkanlı ğında toplanan Belediye Meclisi gündemindeki konuları görüşmeye başladı.Bir önceki meclis tutanağının okunmuş kabul edilmesinden sonra, yeni bir uygulamayla meclisin açılmasından sonra grup sözcülerine söz hakkı verilmesi uygulamasına başlandı. 
Başkan Sertaslan toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, herkesin ramazan ayını kutladı ve “İslam coğrafyası bu ramazan ayında da zahmetler çekiyor. Ramazan ayı insanlık ve islam dünyasına hayırlara vesile olsun.” dedi.

2 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK 

Sertaslan, ramazan ayı süresince 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtacaklarını, bu hizmetin 485 bin liraya mal olacağını söyledi. Sertaslan, “Çocuklar yatağa aç girmesin” istiyoruz. Bu nedenle Gemlik halkından ayni ve nakdi yardımlar bekliyoruz. Ticaret Odamız, Ticaret Borsamız, kurumlar ve şahıslardan destek bekliyoruz” dedi. İlçenin 13 noktasında sofra kurulacağını söyleyen Sertaslan, bütün meclis üyelerini bu sofralara beklediklerini belirterek, pazartesi gününden sonra İstanbul Feshane Şenliklerini Gemlik’e taşıyacaklarını ve bölge parkında ramazanı şenliklerle kutlayacaklarını söyledi. 
Sertaslan, bu şenliklerde sihirbazlar, cambazlar, hokkabazlar gibi çok değişik etkinliklere yer verileceğini ve ramazanın ruhuna uygun kutlama yapacaklarını belirtti.  Saat 21.30 ile 23.30 arasında yapılacak olan şenliklerin 19 Mayıs ve Kadir Gecesi dışında 20 gün süreceğini bildirdi. 
Sertaslan, daha sonra Gemlik gündemine düşen Salı Pazarı’n da zabıtanın yaptığı pazar yeri denetimleri sırasında ekmek satan vatandaştan ekmeklerinin alındığı konusunda kendilerine ulaşan ‘Gariban vatandaşın elindeki ekmeğe mi kaldınız’ sözlerine cevap verdi. Bu ekmeklerin köylüler tarafından yapılmadığı, Gürsu’da bir fabrikada üretildiği ve vatandaşlar tarafından sattırıldığının zabıta ca tesbit ettirildiğini, toplanan ekmeklerin de aş evine verildiğini söyledi. 
Konu hakkında zabıta müdürlüğü de bilgi vererek, satılan ekmeklerin köylülerin evlerinde yaptığı ekmekler olmadığını anlattı. Sertaslan ise “Biz garibanın ekmek parasının peşine düşecek kişiler değiliz. Fırıncılardan çok şikayet aldık, takip ediyorduk. Sonunda ekmeklerin yapıldığı yeri bulduk. Vatanda şımız bu ekmekleri köylünün yaptığı ekmek zannederek alıyormuş” dedi. 
Daha sonra söz alan CHP Grubunda Galip Gür, Küçük Kumla’da geçtiğimiz dönem belediye meclis kara rıyla sulama suyunun mahallede sorun yarattığını, eski yönetimin bu işi kurulan su kooperatifi ve kalkınma kooperatifi arasında kalkınma kooperatifine tahsis ettiğini, sorunların bitmediğini belirterek, konunun ele alınmasını istedi. 
Sorun, Tarım ve Hukuk Komisyonuna havale edildi. 
Gemlik Belediyesi tarafından Cihatlı Mahallesi’nde yapılan toplu konutlar konusunda da bilgi veren Galip Gür, yaptığı açıklamada “Bu konuda bir çok bele diye devraldıkları borçları açıkladı. Biz de günlerdir konu üzerinde çalışıyoruz. Büyük problemler ve karmaşık bir yapı ile karşı karşıyayız. Bunları halkımıza açıklamadan önce belediye meclisindeki üyelere açıklamayı uygun gördük” dedi. 
Galip Gür, Belediye tarafından ihalesi yapılan konutların 480 tanesinin yapıldığını, içlerinden 158 tanesinin ilk etap olan peşin satışla satılan bölümünün tamamen bitirildiğini söyledi. 
Gemlik Belediyesinin vadesi geçmiş olan borçlarının listesini görsel olarak meclis üyelerine gösteren Gür, hemen ödenme si gereken 18 milyon 794 bin borç olarak karşılarında görüldüğünü, taahhüt borçlarının ise Gemlik Belediyesinin konutların yapılması için ihaleler döneminde müteahhitler ile yaptığı anlaş malarla imza altına aldığı borçlar olduğunu, hak edişlerinden kalan bedeller olduğunu belirterek, 74 mil yon liralık taahhüt borcu olduğunun görüldüğünü söyledi. 
Gür, şöyle konuştu: 
“İnanın bir haftadır bunlarla uğraşıyorum. Çok büyük problemler var. İlk ihale 19 Ekim 2016 da yapılmış. Biz, Aralık ayında Gemport’u sattığımıza göre ihaleler bundan sonra arka arkaya gelmiş. Bir basiretli iş adamı belediyeyi bu kadar sıkıntıya sokmaz. Bu ihaleler arka arkaya geldi. İhalelerin bedeli 94 milyon lira. Biz, Gemport’u 103 milyon liraya sattık. Bu parayı bulmadan ihalelerin karşılığı olmadan belediye ihaleye çıkamaz. Niye mal kaçırır gibi böyle arka arkaya taahhütte bulunuldu. Basiretli bir işadamı birinci etabı ihaleye çıkartır. Bunu bitirir satar ondan sonra ikincisine başlar. Bu neden önemli. İnşaat piyasası ekonominin bozulması inşaatları öyle bir noktaya getirdi ki tamamen kitledi.
Sayın başkan müteahhit olma hevesi vardı avukat olmak yerine müteahhit olsaydı bence. Bu maliyetlere baktığımızda 99 
milyon liralık hatta 100 milyon lira. Ödenen hakedişler 47 milyon lira bu ihaleler zamanında bitirilmiş olsaydı, mesela 4. etap 2 kısım 5. ve 7. etaptan vazgeçildi. 6 etap ihaleye çıkarıldı. ihaleye giren olmadı. Giren olsaydı zaten felaketti. Temelli sıkın tıydı. 4.5.7 etaplar fesholdu. Müteahhitlerin teminatları çözüldü orda bir süre hukuki problemlerle karşılaştık” 
Galip Gür, eski belediye başkanı Refik Yılmaz’ın belediyenin 85 milyon lira alacağı olduğu sorusuna da yanıt verirken, bu paraların 10 yıl içinde belediyeye ödeneceğini hatırlattı. Gür, toplu konutların Belediyeye çok büyük yük getireceğini, bunların bazılarının şimdilik yapılmayacağını, temeli atılan ve temel de parası alınan konut sahiplerinin sorunlarının çözülmesi için bitmiş ve bitmiş durumda olan dairelerle takas yapmayı düşündük lerini söyledi. Gemlik’in en büyük sorununun toplu konutlar olduğuna dikkat çeken Gür, bu sorunun çözülmeden hiçbir sorunun çözü lemeyeceğini belirterek, kara bir tablo çizdi. 
Başkan Sertaslan, bu konu ile ilgili her partinin içinde olduğu bir komisyon kurul masını istedi. 
Sertaslan, bu komis yon herşeyi incele yip, sonuca ulaştırmasını isterken, “Bu sorun belediyeyi 5 yıl kitleyebilir. Ancak, işini bitirmek isteyen gayretli ve iyi niyetli firmalar da var. Baharı biz getirdik. Yazı beraber getirelim” dedi. 
Meclis başkanlığına sunulan önergelerin ilki AKP lilerden geldi. Yeni devlet hastanesinin yolunun tek gidiş geliş olma sından ambulansların sorunlar yaşadığını belirten Grup Başkanı Ercan Barutçuoğlu, derenin sağından gidip solundan dönüş yapılmasını önerdi. Bu yolda hız kesicilerinde yapılması önerilirken, bazı yerlere de bas lambası konmasını istedi. 
MHP grubundan Mahmut Solaksubaşı, Gemlik’e terminal girişinden çok kalitesiz olduğunu belirterek, “Bir şehre böyle giriş olmaz. Köprüye geliyorsu nuz, İstiklal Caddesine dönüyorsunuz, diğer caddelere giderek büyük karmaşalar yaşanıyor. Bunun düzeltilmesi gereki yor” dedi. 
Cihatlı Kavşağına ışık konmasını, Orhangazi yolundaki üç ışığın kaldırılmasını istedi. MHP grubundan verilen bir önergede Gemlik Belediyesinin sattığı 60 dönümlük arsanın satışa kadar buradaki fabrikalar tarafından kullanıldı ğını bu fabrikalara ecrimisil davası açıl masını talep edildi. 
Grup sözcüsü Osman Durdu, Gemlik Belediyesi’nin bu alanların 2012 yılında tapusunun çıkarıldığını, ancak belediyenin hukukçularının zayıf olduğunu, hukuk sorunlarını özel bir hukuk bürosuna verilmesini talep etti.


ZARARLAR REFİK YILMAZ’DAN TAHSİL EDİLSİN 
Durdu, satışı yapılan ve idare mahkemesince durdurulan arsa konusunda mahkemenin iptal kararı vermesine karşın eski belediye başka nının buna uymayarak, belediyeye zarar soktuğunu, doğmuş ve doğacak olan zararların da geçmiş dönem Başkanı Refik Yılmaz’dan tahsil edilmesini istedi. Konu oy birliğiyle hukuk komisyonuna havale edildi. 
MHP grubunun verdi ği başka bir önergede 15 Temmuz Meydanındaki sahnenin yıkılmasını ve yeni bir düzenleme yapılmasını önerdi. Solaksubaşı’nın bu alanın adının eskiden beri kullanılan Gemlik İskele Meydanı olması önerisini de önergeye eklenerek, Çevre Komisyonuna havale edildi. Öte yandan, işyeri açma ruhsatlarının güncellenmesi istenirken, depolama alanlarında büyük alanlardan daha çok harç alınması da önerildi. 
Hanımlar Kültür Dayanışma Derneği ile Aşevi konusunda bir protokol yapılması konusunda başkana yetki verilmesi, öte yandan Gemlik Belediyesine oda, borsa, şahıs, kurum ve kuruluşlardan ramazan yardımları için ayni ve nakti yardım alınması işi oy birliğiyle karar alındı. 
Meclis, Umurbey eski başkanlarından Merhum Pars Dönmez ile Mete Oktay adının Umurbey’de uygun yere verilmesini kabul ederken, Gemlik Belediyesine ait cadde ve sokaklardaki bilboard, pano, raket pano, germe tabelaların kullanımının kiraya verilmesi konusu hakkında belediye meclisine Samet Usta tarafından bilgi verildi. Bu yolla belediyeye 2 milyon lira gelir elde etmek imkanının doğacağı açıklandı. 
Meclis, kentsel dönüşüm birimi müdürlüğü oluşturulması kararı aldı. Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürünün maaşı konusunda belediye başkanının önergesine AKP ve MHP çekimser kalırken, önerge İyi Parti ve CHP lilerin oylarıyla geçti. Teklifler ve raporların bir bölümünün okunmasından sonra meclis oturumu sona erdi. 
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.