100. Yıl İlköğretim Okulu tatilde yıkılıyor
100. Yıl İlköğretim Okulu tatilde yıkılıyor
Yılfert Gübre Tesisleri A.Ş. fabrika sahası içinde bulunan ilkokulun kapatılması için Kaymakamlığa yazı yazdı.
1981 yılında hizmete giren okulu Temmuz ayında konteyner depolama alanı yapmak için yıkacaklarını açıklayan Gemlik Gübre A.Ş. yetkilileri ne öğrenci velile rinden tepki geldi.
Bursa Vali Yardımcısı Gemlik Kaymakam Vekili Adnan Kayık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen ve Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz´ı makamında ziyaret eden öğrenci velileri, yaklaşık 250 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü 8 derslikli 31 yıllık okulun yıkılmak istenmesine tepki göstererek, destek beklediklerini söylediler.
Nisan ayında açıklanan okul yıkım kararının, çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu vurgulayan öğrenci velileri, "Koskoca Holding, 1000 dönümlük araziye sahipken, 1 dönümlük arazi üzerinde bulunan okulumuza mı göz koydu?" diye sordular. Gemlik Gübre´nin okuldan önce kaçak inşaatlarını ve kaçak dolgu alanlarını yıkması gerektiğine dikkat çektiler. Gemlik Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü´nden "Gelişmeleri takip etmek" adı altında yeterli desteği göre mediğini savunan öğrenci velileri, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz´dan da destek istediler. Hükümet binası ve Gemlik Belediyesi arasında gidip gelen veliler, "Okulumuz yıkılmasın. Biz, çocuklarımızın arkadaşlarından ve öğretmenlerinden ayrılmasını istemi yoruz." dedi.
Öğrenci velileri, "Kaymakamlık ve Milli Eğitim yetkilileri bize Haziran´da gelin diyorlar, gelişmeleri takip edeceklerini söyleyerek, bize net açıklama yapmıyorlar.
Bu nedenle eğitim ve öğretime büyük önem veren Belediye Başkanvekilimiz Refik Yılmaz´a da geldik. Gerekli kamuoyu oluşana kadar hakkı mızı savunacağız. Biz okulumuz yıkılsın istemiyoruz. Çünkü yıkım kararı sonrasında başka okul yapılmayacak. 100. Yıl İlköğretim Okulu diye bir okul olmayacak" dediler.
"Okul madem ki yıkılacaktı, bize iki üç yıldır neden tüm tefrişatını yaptırıp, bakım ve onarımı için o kadar para ödettiler. Bizler, okulun pimapenlerini bile yaptırdık. Gemlik Belediyesi de çocuk parkını düzenleyip, oyun grupları kurdurdu" diye tepkilerini dile getiren veliler, hukuki anlamda da mücadeleye girebileceklerini sözlerine eklediler. "Okul yıkım kararı sonrasında sıra camii de mi?" diye soran veliler, Gemliklilerin desteğini arkalarında görmek istediklerini sözlerine eklediler.
Öğrencileri, öğretmenleri ve velileri kimsenin tedirgin etmeye hakkı olmadı ğını belirten Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, devletin elindeyken sehven planlara işlenmeyen sanayi tesislerindeki okul ve camii yerinin talep edilmesi halinde Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi?nde okul alanı ve ibadet alanı olarak 5 binlik imar planlarına işlenebileceğini söyledi.
Velilerin isyanını haklı bulan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, "Sadece sizler değil, herkes, her kurum, kişi ve kuruluş, okuluna sahip çıkmalı" diye konuştu.
 
 

Öte yandan, 18 Şubat 2011 tarihli medyada yer alan haberler ve uzman görüşleri sonrasında Gemlik Gübre Sanayi A.Ş.´nin muhtemel bir afet anında üretimde kullanılan azot maddesinin çevre ve insan sağlığı açısından büyük bir risk oluşturacağı ifade edilmesi üzerine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün,
kapatılan il Çevre ve Orman Müdürlüğü?nün ve Valilikçe oluşturulan Yangın Denetleme Heyetlerine denetim yaptırılan tesislerde, eksikler belirlendi. Bu eksiklerin yapılması ve gereken diğer acil önlemler konusunda fabrikaya verilen süre de doldu.
17 Mart´tan bu yana bu eksikleri gidermeyen ve 12 aylık süreçte bir çalışma yapmayan fabrikaya yaptırım uygulanması bekleniyor.
Bu konuda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı?nca bir denetim daha yapılması bekleniyor.
Öte yandan, Gemlik Gübre Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Derici gazetemize konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fabrika sahası içinde büyük bir liman inşaatı devam ettiğini, lojmanların yıkımına başlanacağını, okullar kapandıktan sonra liman sahasında kalan okulun tatilde kapatılacağının doğru olduğunu bunu Kaymakamlığa bildirdiklerini söyledi. Derici, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gemlik?e mevcut okulun 5 kat daha üzerinde Endüstri Meslek Lisesi yapımı için firma yetkilileri ile görüşmelerin sürdüğüne de dikkat çekerek, ?Biz fabrikayı devletten aldık. Devletin birçok eksiklikleri tamamlamaya çalışıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü fabrika mızı bu hafta denetledi ve memnun ayrıldı. 200 bin lira itfaiyeye yatırım yaptık. Tesbit edilen eksikliklerimi zin hepsini tamamladık. Denetlemelerde bunu gördüler. Gelsinler yine kontrol etsinler. Eksiğimizi bulamayacaklar. Biz yasalara uyuyoruz. Ülke ekonomisine bölge ekonomisine katkı yaratıyoruz. Fabrikadaki okulu kaldıracağız ama yerine daha büyük bir proje yapacağız? dedi.
http://www.gemlikkorfezgazetesi.com sitesinden 18 Haziran 2018 Pazartesi tarihinde yazdırılmıştır.