Poşet Konusu

Erhan İzgi Profil Resmi
Erhan İzgi

2019 birtakım uygulamalarla başladı. 
Bunlardan biri alışverişlerde poşetin tüketiciye parayla satılması… Poşet köken bakımından Fransızca bir sözcük… 
Öylesine sevmişiz ki günlük yaşamımızda geniş yer tutmuş. 
Siyasi iktidarın çevreyi koruma iddiası ile gündeme getirdiği ücretli poşet uygulaması söylenenden çok uzak bir anlama gelmektedir.
Gerçekten siyasi iktidar doğayı korumak istiyorsa poşet kullanımını yasaklar, onun yerine kâğıttan yapılan eskiden kese kâğıdı dediğimiz nesneleri ya da ucuz kumaştan yapılmış bez torbaları devreye sokardı. 
Her nedense buna gerek duyulmadı, uygulama sadece vatandaşa bir masraf ve şirketlere maddi yönden bir destek olarak gündeme oturdu. 
Neden?
Tüketiciler bir malı alırken poşet ücretini de aldıkları ürünle birlikte ödemiş oluyorlardı. Yani ürün satan kişi ya da kurumlar masraflarını hesaba katarak ürünün fiyatını belirliyorlardı. Şimdi satıcı konumunda olanlar poşet masrafından kurtulmuş oluyor, faturası vatandaşa kesiliyor. Doğayı korumak nerde? 
Bu uygulamayla doğayı nasıl korumuş olacağız, anlayan var mı? Güzel düşünceler ileri sürerek farklı amaçlar peşinde koşmak sadece ve sadece halkı yanıltmaya yöneliktir. Fakat bu halk, zamanla gerçeğin ne olduğunu anlaya caktır.
Geçen gün bir esnaf dükkânında  sohbet ederken muhasebe işleriyle uğraşan bir arkadaşla karşılaştım, poşet gündeme geldi. Bu nasıl bir uygulama arkadaş dedim.
Güldü, bunlar çok basit şeyler, iktidar ekonomik yönden tıkandı, uçan kuştan vergi alma çabasında. 
İşin aslını vatandaş henüz kavrayamadı. Bizleri de devlet, denetçi olarak kullanacak sanırım. Nasıl olacak bu iş dedim.
Tüketiciden alınan 25 kuruşun 15 kuruşunu devlete toplayacağız, kalan 10 kuruş da poşet masrafı olarak tahsil edilecek. Bu söylemde doğru çıkarsa iktidar sinekten yağ çıkarmanın derdinde diyebiliriz.
Şimdi gelin biraz beyin jimnastiği yapalım. 
İktidar çevreyi korumayı amaçlıyorsa poşet üreten fabrikaları kapatabilir. 
Poşet yerine kâğıt torbaların kullanılmasını zorunlu hale getirebilir, bunu teşvik edebilir. Alışveriş yapılan yerlerde poşet kullanılmasına son verebilir. 
Poşet kullanmayan esnafı ve vatandaşı ödüllendirerek poşet tüketimini zaman içinde sıfıra indirebilir. Bez torbaların kullanımını zorunlu hale getirip bu torbaların çok ucuza satılmasını sağlayabilir.