Meclis adayları belli oldu...

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerin en önemli ayağı olan Meclis üyelerinin belirlenmesi, çetin bir süreçten sonra dün İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na verilen listelerle belli oldu.
Saadet Partisi’nin listeleri pazar tesi günü belli olurken, liste verme yi son güne bırakan partiler Cum hur İttifakı ve Millet ittifakı oldu.

Dün, ilçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na Cumhur İttifakı (AKP & MHP) listesini önce veren grup oldu.
Millet İttifakı (CHP&İYİ Parti) listesini ise, CHP İlçe Başkanı Cemil Acar, saat 17.oo ye doğru görevlilere teslim etti.
Merakla beklenen listelerin ön sıraların da tahmin ettiğimiz isimler yer aldı.
Berkay Bulut’un Başkan Adayı olduğu AKP&MHP ittifakının listesinde, Refik Yılmaz’ın Meclis üyelerinden Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı ve Meclis Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu dışında kimseye yer verilmemesi, AKP’de Refik Yılmaz döneminin tamamen sona erdiğini gösteriyor.
Bu iki isim de, meclisin ılımlı isimlerin den ve eski Gemliklilerden...
MHP, Meclise eski İlçe Başkanı Osman Durdu ile girerken, beklenen isim, eski Başkan adaylarından Mehmet Kayaoğlu’na listede yer verilmemesinin nedeni anlaşılma dı.
MHP, Meclis üyelerinden Emrah Keskinden ve Mahmut Solaksubaşı’na listede yer verirken, etkili üyelerden Kenan Çakır’ın devre dışı bırakılması düşündürücü!
AKP’lilerin meclise yeni soktuğu isimlerin başında Şamil Yiğit geliyor. 
Bunun yanında Kadın Kolları Başkanı Şükran Ersöz var.  
Kontenjan üyelerinden Giresun kökenli mali Müşavir Erdal Karakaş ve Mevlüt Çelik’te ilk kez meclise giren adaylardan.
Elif Acar, Rıdvan Çakmak, Alpaslan Eker, Dursun Yavuz,  Mehmet Öksüz, Ümit Güler, Metin Aslan, Talat Tepe, Gökhan Şen, Murat Dülger, Osman Alemdar ve diğerleri yeni isimler... 
CHP’nin Kontenjan üyeleri Emir Birgün, Bayram Demir ve Av. Mert Dimili tecrübeli ve etkin isimler. 
Diğer sıralamada Galip Gür, eski meclis üyesi Arzu Karataş, Tevfik Kaldırım, Songül Şanlı, Mustafa Kaynatma da meclis mevcut üyeleri.
Sertaslan’ın teknik ekibinde olan  ve yeni üyeliğe getirilen Zeynep Akış Serintürk listeyi güçlendiren bir isim.
Giresunluların etkin isimlerinden Durmuş Uslu, yanında Bülent Çiçek, Tekin Rama, Fatih Aydın, Mahir Dağ, Mehtap Ün lü, Suat Ülgen, Mustafa Emre Özgen, Hacer Öznur, Kaan Gülcü vb. gibi isimler meclise yeni aday olanlar ve iyi birer CHP’liler.
İYİ Part Gemlikle ilgisi olmayan İl Ba kan Yardımcısı Oğuz Hançe’in Gemlik Belediye Meclisi’ne 1. sıradan konmasına akıl erdiremedim. 
İYİ Parti İl Yönetimi’nin sorunu Büyük şehir Meclisi’ne üye sokmak olduğunu düşününce, ilçe Başkanı Birol Mumcu’ya, ‘Bu olmamış Başkan’ demeden edemiyorum. Oysa, bu sırada Gemlikliklilerin sevdiği bir isim, emekli öğretmen Bilişimci Kürşat Beşe vardı. 
Neden harcadınız Beşe’yi?
Hoca’yı bir çizikte harcarken, alt sıralara da koymamaları bir kayıptır. 
Gemlik’te siyasete yeni giren Ala Cafe sahipleri Sedat Akkuş ve Kanber Temel’e yer verilirken, Selahattin Ekinci (Eski DP il ve ilçe Başkanı) Ünal Bayrak, Fisun Karabulut da İyi Parti’nin yeni isimleri.
3 listenin 31 Mart günü yarışacağı seçimlerde son sözü seçmen sandıkta söyleyecek. İpi kim göğüsleyeceğini göreceğiz.



Diğer Yazıları