Prof. Meriç babasını anlatacak

Prof. Meriç babasını anlatacak

Ülkemizin yetiştir miş olduğu en önemli aydın ve düşünürlerinden olan Cemil Meriç’i, kızı Prof. Dr. Ümit Meriç 'Babam Cemil Meriç' konferan sında anlatacak
Gemlik Belediye sinin yaptırmış olduğu kültür merkezine de adı verilen Cemil Meriç'in  anlatılacağı program Cemil Meriç Kültür merke zinde 16 Mart 2019 Cumartesi günü saat 19.30'da başlayacak.
Babası Cemil 
Meriç'in gözlerini kendisi sekiz yaşın dayken kaybeden ve babasına otuz üç yıl hizmet eden ona yıllarca kitap okuyan Ümit Meriç; hayata, tarihe, günümüze, tekno lojiye, babasıyla olan ilişkilerine kadar birçok konuya bakışını konferans salonun da dinleyenlerle paylaşacak. 
Eğitim-Bir Sen Gemlik Temsilciliği ve Gemlik Belediye sinin ortaklaşa tertiplediği prog rama bütün Gemlik halkı davet edildi. 
CEMİL MERİÇ KİMDİR?
Cemil Meriç, 12 Aralık 1916 tarihinde, Reyhanlı, Hatay'da dünyaya geldi. Balkan Savaşları sırasında Dimetoka'dan göçmüş bir ailenin çocuğu idi.. İlk ve orta dereceli öğreni mini Hatay'da tamamlamasının ardından İstanbul'da bulunan Pertevniyal Lise si'ni okuyan Meriç, bu sırada Nazım Hikmet ve Kerim Sadi başta olmak üzere dönemin solcu aydınlarıyla tanıştı. Bu okulu bitirmesinin ardından İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe eğitimi aldı.
Geçim sıkıntısı nedeniyle 1937'de İs kenderun'a döndü. iskenderun'da bir süre öğretmenlik ve Tercüme Kalemi'nde reislik görevlerinde bulundu. 1940 yılında tekrar okumaya dönerek İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü nü bitiren Meriç, 1942-1945 yılları arasında Elazığ'da, 1952-1954 yılları arasında ise İstanbul'da Fransızca öğretmenliği görevinde bulundu.
 Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.