İmar Barışında Nelere Dikkat Edilmeli?

İmar Barışında Nelere Dikkat Edilmeli?

‘İmar Barışında son günlere yaklaşırken, mevzuata aykırı ve yapı kullanma izni alamamış binaların resmileştirme işlem lerinin yapılabilmesi adına ülke genelinde yüzbinlerce başvuru oldu. 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çay Mimarlık ve Mühendislik ofisi sahibi İnşaat Mühendisi Aydın Çay  gzetemize yaptığı açıklamada: “Nilüfer ve Gemlik ilçelerinde mühendislik-mimarlık hizmeti veren firma mıza imar barışıyla ilgili Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce başvuru yapıldı.. Yapılan başvurularla vatandaşlarımızın çok fazla hata yaptığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldık. Tabi burada 6 Haziranda çıkan ilk imar barışı tebliğini, 6 Temmuz, 20 Eylül ve son olarak 16 Ekim de çıkan her bir güncelleme, sisteme önceden profesyonel destek alma dan başvuran vatan daşlar için kafa karışıklığına neden oldu.” şeklinde konustu. 
Çay, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“İmar Barışı kapsamındaki ilk başvuru adımı olan Yapı kayıt belgesi oluşturulması işleminde, maalesef vatandaşlarımız belgenin alınmasıyla işlemlerinin doğru şekilde yapıldığına kanaat getirmektedir. Oysa burada dikkat edilmesi gereken husus, arsa sahibinin başvurudaki beyanı dikkate alınıp, yapa cağı başvuru sonra sında ilgili bankaya para yatırdıktan sonra, Yapı kayıt belgesinin şartsız, doğru veya yanlış doldurul masına bakılmadan belgenin kişinin e- devlet sistemindeki yerini almasıdır. 
Yani sistem yapı kayıt belgesi verdiğinde ‘başvurum doğrudur’ anlamına gelmemelidir. Yapı kayıt belgesine başvururken genelde yapılan hatalar şöyledir;
1.Başvuru sahibinin arsa sahibi veya resmi hissedarlardan birinin olması gerekmektedir. 
Yanlış bilinen ise özellikle bina sahibi olup, zamanında muhtarlık onayıyla satış yapılan mülk sahiplerinin, resmi tapularının ve hissele  rinin bulunmamasına rağmen sisteme baş vuru yapıp, yapı kayıt belgeleri almasıdır.
2.İmar barışına girmesi düşünülen binaların 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş veya en azından yapının betonarme karkasıyla birlikte tuğlaların örülmüş olması gerekmektedir. Yapılan yanlış, 2018 yılı içerisinde kaçak kat veya yeni bir bina yapmış ve bunun sonucunda ilgili kurumdan kesilmiş kaçak yapı cezasına rağmen sisteme başvurulmasıdır.
3.Yapı kullanma izni olmayanlar binalarda başvuru yaparken, binanın bütünü için başvuru yapılır. Yapılan yanlış, binanın yapı kullanma izninin olup, olmadığını bilmeden sadece bulunmuş olduğu bağımsız bölüm adına başvuranlar yanlış işlem yapabilirler.
4.Yapı kayıt belgesine başvururken sistemde toplam inşaat alanı ve bağımsız bölümlerinin karıştırılması, diğer bir hususta, arsa alanı kısmına varsa baş vuran vatandaşın tapudaki hisse oranın yazılmasıdır. 5.Toplam inşaat alanın ölçülmesi noktasında profesyonel destek almayan vatandaşlar için özellikle kat mülkiyetine geçiş noktasında hazırlanacak olan mimari projede hesap lanan toplam inşaat alanın aynı olması gerekmektedir.
Başlıca yapılan hatalar kısımlar dikkate alınıp başvuruların güncellenebileceğini unutulmamalıdır.”Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.