Merkez de Yerinde Dönüşüme 5 kat izni

Merkez de Yerinde Dönüşüme 5 kat izni

Gemlik Belediye Meclisi’nin dün yapılan Ocak ayı 2. toplantısında günlerdir ilçede konuşulan İlçe Merkezindeki binaların yerinde dönüştürülmesi sırasında kat sayısı 3,5 dan  5 kata çıkarıldı.
Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, geçtiğimiz günlerde Bursa Büyükşehir Bele diye Meclisince Gemlik Belediye Meclisinde kabul edilen Kuzey Planlarının görüşülerek kabul edilmesinden sonra, Gemlik merkezindeki kentsel dönüşüm yapılacak binalardaki 3.5 kat yükseklik Bursa Büyükşehir Meclisinde 1/5000 ölçekli planlarda değişiklik yapılma sı istemi ele alınmamıştı.
Bu toplantıda MHP li meclis üyesi Kenan Çakır, konunun bir an önce ele alınmasını istemişti.
Gemlik Belediye Meclisi’nin Ocak ayı 2. toplantısında gündeme alınan konu, meclisin ara vermesi sırasında imar komisyonunun toplanarak konuyla ilgili rapor hazırlamasıyla mecliste görüşüldü. İmar Komisyonu raporuna göre, kent merkezinde kentsel dönüşümü söz konusu olan binalar kaç kat olursa olsun yapılaşması 5 kat olarak sınırlandırıldı.Bilhassa 1999 yılından önce yapılmış olan yapılardaki binaların 5 ve daha çok katlı olması nedeniyle Gemlik Merkezinde imar izninin 3.5 kat olması nedeniyle kat artışı yapılamadığından yerinde dönüşümden yararlanmanın imkanı yoktu. Bu karar ile Gemlik merkezindeki yerinde dönüşümün önü açılmış oldu.
Gemlik Belediye meclisi kararı Bursa Büyükşehir meclisinde görüşülerek 1/5000 ölçekli imar planla rına işlendikten sonra askıya çıkarılarak kesinlik kazanacak. 
 Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.