Sertaslan; “Belediyenin borçlarını açıklayacağız”

Sertaslan; “Belediyenin borçlarını açıklayacağız”

Gemlik Belediye Meclis üyelerinin katıldığı 2. Meclis toplantısında, eski Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın 2018 yılı faaliyet raporu MHP ve CHP lilerin oylarıyla onaylanmadı. Oylamada, İyi Parti çekimser oy kullanırken, AKP kabul oyu verdi.

Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın açılışını yaptığı Nisan ayı 2. meclis oturumunda konuşan Sertaslan, Gemlik Belediyesi’nin mali durumunun çok kötü olduğunu belirterek, Cihatlı Toplu Konut inşaatlarının ödenmeyen ve ödenecek borçlarının 76 milyon lira olduğunu, belirtirken, “Belediyenin borçlarını Gemlik halkına kalem kalem açıklayacağım.” dedi.

Meclis toplantısında bir önceki toplantı tutanağının okunmuş kabul edilme sinden sonra, gündemde bulunan maddelerin görüşülmesine geçildi.

Bir trafo yerinin değiştirilmesi konusunda İmar Komisyonu’ndan gelen raporu, Komisyon Başkanı Arzu Karataş açıkladı. Rapor oy birliği ile kabul edildi.

ÇİFTÇİ MALLARI KURULU SEÇİLDİ

Çiftçi Malları Koruma Kurulu için yapılan gizli oylamada, kurulun asil ve yedek üyelerine

seçimler yapıldı. Asil üyeliklere;  Timur Kolçak, İsmail Köksal, Erkan Malatya, Okay Dağna ve Şahin Karpeli seçildi. Denetleme Kurulu üyeliklerine ise; Cemil Kurt, Hasan Acar, Vahit Polat, Hasan Temel ve Halil Mutlu oybirliği ile seçildiler.

YILMAZ’IN ÇALIŞMALARI KABUL EDİLMEDİ

Belediye Meclisi’nde eski belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın 2018 yılı faaliyet raporu kitap çığı daha önceden meclis üyelerine dağıtıldığı için okunmuş kabul edildi.

Yasa gereği başkan Divan Başkanlığından ayrıldı yerine CHP grup sözcüsü Emir Birgün geçti.

Bu konuda, MHP Grubu adına Emrah Keskinden yaptığı konuşmada, faaliyet raporunun basıldığı kitabın 1080 gram ağırlığında ve 414 sayfa olduğunu, yarısının asfalt yapımı gibi içeriği olmayan faaliyetler olduğunu, çocuk parklarında bir kısmında güvenlik kameralarının bulunmasına karşın bir kısmında bulunmadığına dikkat çekerek, başkanın buralara da kamera koymasını istedi.

Gemlik Belediyesine ait olmayan birçok fotoğraflarla doldurulduğunu söyleyen Emrah Keskinden, “Şişirilmiş bir rapor” ifadesini kullandı. Keskinden, 2018 yılı bütçesi müsrif bir bütçe olduğunu paraların gereksiz yere çarçur edildiğini belirtti.

Keskinden; “2018 yılı için 199 milyon 635 bin lira olan olan geliri ve giderlerin yıl sonu hesaplarıyla karşılaştırıldığında gider toplamının 87 mil yon 384 bin, gelir toplamının 84 mil yon 59 lira olarak gerçekleşmesi, böylece bütçenin tahmin edilen bütçenin yüzde 50’sinin altında kalması 2018 yılı bütçesinin gayrı ciddi ve başarısız hazırlandığını bir göstergesidir.” dedi.

Keskinden,58 ağaca 1.326 lira ödendiğinin görül düğünü ağaçların hangi kriterlerle alındığını, Ayrıca icra yoluyla vatandaşlara ödenen 2 milyon 623 bin liranın sebeplerinin neler olduğunu öğrenmek istediklerini söyledi. Keskinden, “Toplu konut yapılması için Bakanlığın bu yeri afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun ile belediye ye tahsis etmiştir. Buradaki ana amaç toplu konutlar imal edildiğinde Gemlik ilçe sınırları içinde riskli görülen binalar ile takas edilmesi idi. Ancak görünen toplu konutlar bu amaçla değil de kurada kime çıktıysa şartları taşıyan her kişiye satma şekline dönüşmüştür. Toplu konutları yapabilmesi için yönetmelik yapılma sı ve Büyükşehir Belediyesinden Gemlik Belediyesine devredilmesi gerekirdi. Ancak bu prosedürler atlanarak mevzuata aykırı yapıldı. Sondan başa doğru gelmiştir.” dedi

Keskinden, kaç adet toplu konutun tamamlandığını, kaçının satıldığını, satışlardan ne kadar elde edildiğini, belediyenin tüzel ve gerçek kişilere ne kadar borcu olduğunu, imalatı devam eden kaç konut olduğunu, tamamlanma dereceleri nedir, bütçede hazır mıdır? diye sordu.

Keskinden, Belediyeye ait Gemport hisselerinin satışın dan 103 milyon gelir elde ettiğini, bunun ne kadarı toplu konutlarda kullanıldığını, kullanılmayanların bedelin hangi işlerde kullanıldığını, biten konutların 469, devam eden 607 konut yapılacağını belirterek tahmini hesaplamasını yaptı ve 2018 faaliyet raporuna red oyu vereceklerini söyledi.

Daha sonra söz alan CHP grubundan Galip Gür ise belediyeye ait 60 dönüm arsa satışı hakkında 18 uygulaması yapılmadan arsaların satıldığını, Refik Yılmaz’ın muhalefetin itirazlarını dikkate almadı ğını, bunun üzerine CHP ve MHP den satışın iptali için idare mahkemesine dava açıldığını ve satışın iptal edildiğini söyledi. MHP grubundan Osman Durdu’ya söz veren Gür, konunun Durdu tarafından açıklanmasını istedi.

Durdu, Refik Yılmaz’ın mahkeme kararına uymadığını, imar uygulama sı yapılıp arsaların ihale yoluyla satılması halinde Gemlik Belediyesi’nin daha büyük kazanç elde edeceğini, ancak Yılmaz’ın görevini kötüye kullanarak ve ihmalkarlık yaparak kamu zararı oluşturduğunu ve kendisi hakkında savcılığa suç duyurunda bulunduğunu, cezalandırılmasını istediğini söyledi. Süreçi anlatan Durdu, Yılmaz hakkında Savcılığın soruşturma başlattığını belirtti.

CHP’li Gür yeniden söz alarak ihmalkarlığın Gemlik Belediyesi ve Gemlik halkına çok büyük maliyetler yükleyeceğini, doğacak faizin ve vekalet ücretlerinin belediyeyi zora sokacağını belirtti. Gemport hisselerinin satışın dan da Belediyenin zarar ettiğini söyleyen Galip Gür, toplu konutları TOKİ’nin yapmasını istediklerini, ancak dinletemediklerini belirterek, “Refik Yılmaz Gemlik halkının bütün mallarını satarak paraları inşaata yatırmış, bunları da bitiremeden görevinden ayrılmıştır. Arka arkaya attığı temeller ile inşaatlar bitirilememiş, satışlar gerçekleşmemiştir. Bunun adı tam bir israftır. CHP grubu olarak çalışma raporuna red oyu vereceğiz” dedi.

AKP grubuna konuşan Ercan Barutçuoğlu, Gemlik Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesini kullandığını, 5 yıllık süreçte belediyenin 113 kamulaştırma, 7 takaslı kamulaştırma yaptığını, belediye olarak okullar yapılmasına, spor salonları yapılmasına katkı sağlandığını, çim sahalar gerçekleştirildiğini, çocuk parkları, sağlık ocakları yapıldığını belirterek, “Bugün burada o dönemin başkanı aramızda değil. Yardımcıları da yok. Bütçeler kesin hesaplar değil ön gürüdür. Hiçbir zaman yüzde 100 ü gerçekleşmez. Biz evet oyu vereceğiz” dedi.

Yapılan açık oylamada, CHP ve MHP grubu red, İyi Parti (2 oy) çekimser, Ak Parti ise evet oyu kullandılar. Böylece Refik Yılmaz’ın 2018 yılı faaliyet raporuna ait raporu reddedildi.

Daha sonra Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, yaptığı konuşmada, belediyenin sıkıntılı bir süreden geçtiğini, yakında belediyenin borçlarını kalem kalem anlatacağını, Geçmiş dönem belediye yönetiminin har vurup harman savurduğunu sözlerine ekleyen Başkan Sertaslan, “Hep beraber mücadele edilerek Gemlik'in kaybedilen yılları geri getirilecek” dedi .

Önlerinde 5 yıllık bir süreç olduğunu belirten Sertaslan, sorulan soruların hepsine cevap verileceğini, Gemlik’i sevdiklerini belirterek, “Hep birlikte canla başla mücadele ederek bunların üstesinden geleceğiz. Toplu konutların büyük bir kısmı tamamlanmamış olarak karşımızda duruyor. Ödenmeyen 76 milyon liralık bir ödeme var. Gemlik Belediyesi har vurup harman savrularak yönetilmiş. Bunlara yapacak bir şeyimiz yok. Öncelikle toplu konut sorununu çözmek zorundayız. Görevli arkadaşlardan belediye ile ilgili bilgiler almaya devam ediyoruz. Önümüz deki günlerde bu bilgileri Gemlik halkıyla paylaşacağız. Biz süreçe başından beri parti yönünden değil, Gemlik yönünden bakıyoruz. El birliğiyle herşeyin üstesinden geleceğiz” dedi.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.