Seri İlan
Kategori: Yok
Video Galeri

Gösterim: 17185
Foto Galeri

İzlenme: 226513
 

Gemlik Foto

 
 
Zeytinliklerin ilaçlanmasında droneler kullanılacak
06 Haziran 2018, Cuma  19:24 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
güngör
Zeytinde kaliteyi arttırmak amacıyla marjinal alanlarda daha verimli ürün almak için teknolojiyi uygulama için proje toplantısı Gemlik Ticaret Borsası’nda yapıldı.
Toplantıya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Yazıcı, Genel Sekreter Bahadır Selvi, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı, Genel Sekreter Gürol Erol, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi  Dr. Mücahit Taha Özkaya katıldı. 
Gemlik Ticaret Borsası Meclis Baş kanı Mustafa Doğan gerçekleştirilmesi planlanan proje ile özellikle bölge
mizde yoğun olarak bulunan ulaşılması ve ilaçlaması zor olan bakımsız arazilerin ilaçlanması ve bakımlı hale geleceğini söyledi. 
Proje yöneticisi Mücahit Taha Özkaya ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi:
“Her türlü topog rafya ve toprak şartlarda yetişebilen ender meyve ağaçlarından biri olan ZEYTİN ağacının tarımı anavatanı olan ülkemizde neredeyse %40’ı marjinal olan alanlarda yapılmaktadır. Zeytin ağacından elde edilen ürünün kalitesi arttıkça, katma değeri yüksek ürün ve böylece yüksek gelir elde edilebileceği için yetiştiği toprak marjinal özellikler taşısa bile özellikle hastalık ve zararlılar la mücadele etmek gerekli olmaktadır. Marmara, Ege ve özellikle Akdeniz bölgelerinde yoğunlaşan marjinal alanlardaki 
zeytincilik, kültürel tedbirlerin alınma sını engellemekte veya zorlaştırmak tadır. Organik veya konvansiyonel zey
tincilikte en fazla kullanımı olan Bordo Bulamacı bazı bölgelerde 3-5 kez kullanılmakta dır. Ancak yerinde ve düzgün yapıldığı zaman etkili olabilen ilaçın gerçekle şecek proje ile etkinliğinin artma sını planlıyoruz. Bütün bu konular dikkate alınarak zeytincilikte tekno lojinin de yardımıyla daha etkili bir bordo bulamacının daha kısa sürede ve özellikle marjinal alanlarda yapılabilme sine imkan sağlayacak en az bir veya 3 farklı metod üzerine bir proje planlanmıştır.
1- Drone ile ilaçlama 
2- Kablolu Drone ile ilaçlama 
3- Robotik kolla ilaçlama 
Bu proje kapsamın da zeytinliklerimizin mevcut durumunun yerinde tespit edilmesi ve zeytin çeşitlerine göre ağaçların habituslarının belirlenmesi ve sektörün ihtiyaç analizlerinin yapılabilmesi için bir arazi gezisi  planladık ve arazileri gezeceğiz”. 
Projenin maliyet hesaplamaları yapıldıktan sonra pilot bölgelerde uygulamayı geç mesi planlanıyor.Haberin Kaynağı " "
Kategoriye Ait Manşet Haber Yok
 
Haber  Video Foto İlanlar
 


Kayıtlı Reklam Bulunamadı


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Röportaj
Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; 'Yağmur Çiselerken, ...


Kayıtlı Reklam Bulunamadı

Beşiktaş Siemens Servisi - - kadıköy bosch servisi

Gemlik Körfez Gazetesi
Sahibi: Kadri GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Serap GÜLER  /   Adres. İstiklal Cad. Bora Sok. No: 3/B Tel: 513 96 83 Fax: 513 35 95 Gemlik / Bursa
Tüm Haklari Saklidir. sitemizdeki haberlerin kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır 
Web Tasarım : Gemlik Web Tasarım (Gemlikweb)